2 lise öğrencisine 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten okulda gözaltı

İstanbul'da iki lise öğrencisi okullarına yapılan baskınla gözaltına alındı. Gerekçenin "Cumhurbaşkanına hakaret" olduğu belirtildi. İki öğrenci ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Mayıs 2022 16:37

İstanbul'da iki lise öğrencisi "Cumhurbaşkanı hakaret" suçu gerekçe gösterilerek okullarına yapılan baskınla gözaltına alındı. Öğrenciler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Halk TV'de Haber Masası programına bağlanan, öğrencilerin avukatı Fulya Dağlı gözaltına ilişkin yaşananları paylaştı.

Dağlı, alınan gözaltı kararının hukuksal bir zemini olmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Evlerine polis tarafından gidilmek suretiyle gözaltına alınmaya çalışılıyor. Okulda ve lise öğrencisi oldukları için aileler de bu yönde bilgi veriyor. Polis her iki okulun idaresiyle görüşüp, çocukların gözaltına alınması işlemini yapmasını ifade ediyor, idare de yardımcı oluyor. Dosyada birden fazla hukuksuzluk var. Her iki çocuğun da 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' isnadıyla soruşturulduğu dosya 8 Mart 2022, gece yürüyüşü eylemi sırasında... 'Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor, zıpla zıpla zıplamayan Tayyip'tir' sloganlarının 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçu oluşturduğu yönünde bir dosya mevcut şu an. Savcılığın ya da hakimliğin herhangi bir tutuklama veya gözaltı kararı mevcut değil. Daha önce dosya kapsamında ifadeye çağırılanlar, davet edilenler mevcut, ki bunlar yetişkinler. Yetişkinlere dahi ifadeye davet usulüyle dosyadan işlem yapılırken bu çocukların hiçbir yasal şartı karşılamadan, gözaltına alınarak ifadelerinin alınması hukuka aykırı, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası çocuk sözleşmelerine ve kendi 'çocuk koruma kanunu'na da aykırı. Çocuk yargılamalarına ilişkin CMK hükümlerine de aykırı şekilde bu işlemler yapılıyor. Şu an Çağlayan'dalar.

Bu dosya kapsamında şunu söylemekte fayda var: Yıllardır benzer suçlamalarla insanlar sosyal medya üzerinden, yaptıkları eylemlerdeki ifadelerden 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten yargılanıyor. Birçoğu yargılanıp ceza da alıyor. Ancak AİHM kararları söylüyor ki 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçunun düzenlenmesi dahi sözleşmeye aykırı."