13 Gün Sonra Yürürlüğe Girecek: Ev Sahiplerinin Kiracılara Yapabileceği En Yüksek Zam Oranı Belli Oldu

13 Gün Sonra Yürürlüğe Girecek: Ev Sahiplerinin Kiracılara Yapabileceği En Yüksek Zam Oranı Belli Oldu
2022 yılının temmuz ayında yürürlüğe giren kirada tavan zam uygulaması, konut kiralarında bir yıl içerisinde yüzde 25'in üzerinde artış yapılmasını yasaklamıştı. 13 gün sonra sona erecek uygulamanın ardından ev sahipleri ve kiracılar için yeni bir dönem başlayacak. Yeni uygulamanın detayları netleşirken, ev sahiplerinin temmuz itibarıyla kiracılara ne kadar zam yapabileceği de belli oldu.

Türkiye'de yaşanan yüksek enflasyon en sert yüzünü gayrimenkul sektöründe gösterirken, kiralık daire fiyatları son yıllarda önlenemez bir yükseliş yaşadı.

KİRADA YÜZDE 25'LİK ZAM SINIRI 13 GÜN SONRA KALKACAK

Söz konusu zamların ardından birçok ücretli çalışan için barınma sorunu ortaya çıkarken, hükümet bu duruma tedbir olarak 'geçici' süre ile kirada yüzde 25 zam sınırı uygulamasını devreye aldı. 2022 yılının temmuz ayında duyurulan ve 1 yıl süre ile getirilen uygulama geçtiğimiz yıl yeniden uzatılırken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kirada zam sınırının 30 Haziran 2024 tarihi itibarıyla sona ereceğini belirtti.

para2.jpgEV SAHİPLERİ KİRACILARA BU ORANDA ZAM YAPACAK

1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla ev sahipleri ve kiracılar arasındaki zam uygulaması, 2022 yılının öncesine dönecek. Bu doğrultuda kira sözleşmesinde belirtilen oranlar esas alınacak.

Türkiye'de kira sözleşmelerinin önemli bölümünde zam miktarı, TÜFE oranına göre belirlenmekte. Bu doğrultuda sözleşmelerde iki farklı hesap yapılırken, bazı kira sözleşmelerinde yıllık enflasyon bazılarında ise son 12 aylık dönemin enflasyon oranı zam hesaplamasına dahil ediliyor.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada yıllık enflasyon oranı yüzde 62,51 olarak belirlenirken, 12 aylık enflasyon ise yüzde 75.45 oldu. Sözleşmede yazan ifadelere göre ev sahipleri, bu 2 orandan birini kira zammı olarak yansıtabilecek.