Gökkuşağı temalı kitaba bakanlık engeli

Gökkuşağı temalı kitaba bakanlık engeli
Bakanlıklar gökkuşağına karşı engellemeler getirmeyi sürdürüyor. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gökkuşağı temalı bir çocuk kitabına sakıncalığı olduğu gerekçesiyle sınırlama getirdi.

Halk TV Haber Merkezi

Aziz Sivaslıoğlu’nun Büyülü Gökkuşağı isimli öykü kitabı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan incelemede çocuklar için sakıncalı bulundu. Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre; kitabın içerisindeki “bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte” olduğuna hükmedildi.

Kitapta ne yer alıyordu?

Sivaslıoğlu’nun kitabı, Yeni Akit tarafından geçtiğimiz aylarda hedef alınmıştı. Kitapta yer alan ‘gökkuşağı’ teması nedeniyle hedef alınan kitapta şu ifadeler Yeni Akit tarafından ‘skandal’ olarak değerlendirilmişti:

Gökkuşağı çok güzeldi. Kaybolana kadar seyrettiler.

Burcu Hanım dedi ki:

  • Çocukken her şeye inanırdık. Gökkuşağının atlından geçmeyi hayal ederdik. Geçersek erkek olurmuşuz. Erkeklerse kız olurmuş. Ne saçma şey değil mi?

Yılmaz biraz korktu.

  • Ya kız olursam, diye sordu.

Dilek güldü. Olsun, dedi. Yine arkadaş olur merak etme.

  • Bir, iki, üç, dediler. Koştular. Gökkuşağının altından geçtiler.

ekran-resmi-2020-01-03-07-31-39.pngekran-resmi-2020-01-03-07-31-50.pngekran-resmi-2020-01-03-07-31-57.png

Ne karar verildi?

Küçükleri muzır neşriyattan koruma kanunu kapsamında kitabın sınırlandırılmasına karar verildi. 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4’üncü maddesindeki sınırlamalar kapsamında kitabın ön kapağına ‘küçüklere zararlıdır’ işareti basılacak. Bununla birlikte; açık sergilerde ve seyyar müvezzilerde satılamayacak, camekanlarda teşhir edilemeyecek, reklamı yapılamayacak ve okullara sokulamayacak.

Bakanlıktan açıklama

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Söz konusu kitapta cinsiyet değiştirmeyi özendirici bazı ifadelere yer verilmesinin kitabı okuyan farklı yaş gruplarındaki çocukları cinsel kimliklerini sorgulamaya yönelteceği bununla birlikte kitapta yer alan ifadelerin çocukların ruh ve duygu sağlığı ile dengeli gelişimine zarar verebilir; ayrıca, çocukların kişisel gelişimleri ve maneviyatları üzerinde olumsuz tesir oluşturabilir" ifadeleri kullanıldı.

Yayınevi kitabı geri çekmişti

Yeni Akit’in hedef alması sonrası yayınevi açıklama yaparak, kitabın 10 yıl önce basıldığını ve öğretmen ile öğrencilerden olumsuz bir tepki alınmadığını ifade etmişti. “Ancak günümüzdeki hassasiyetleri dikkate alacak olursak, yayınevi olarak biz de bu ifadelerin herhangi bir kitapta bulunmasını doğru bulmuyoruz” diyen yayın evi, kitabın bayilerde kalan örneklerinin iadesini istediklerini belirtmişti.

Etiketler :