Fuat Oktay: Talep gelirse Azerbaycan’a asker göndeririz

Fuat Oktay: Talep gelirse Azerbaycan’a asker göndeririz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay CNN Türk’te yayınlanan Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Gündeme dair birçok açıklamada bulunan Oktay, gerekirse Azerbaycan’a asker gönderileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ahmet Hakan’ın sorularına yanıt verdi. Yeni Bütçe Komisyonu’ndan, Azerbaycan Ermenistan savaşına, koronavirüse kadar birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu. Oktay’ın açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde :

Bütçe tartışmaları

 “TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda bütçeyi sunan Fuat Oktay 1- 1.5 aylık bir maraton süreci olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin 3.bütçesi 2021 yılı için planlanan bütçe olacak. Yeni sistemde sunulan bütçenin farkının bütçenin sahibi yeni sistemde Cumhurbaşkanı’dır. Bütçe 17 Ekim’de Meclis’e teslim edildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kararların hızlı alınamamasından aşırı hantallıktan ötürü ortaya çıkmıştır. Eski sistemde karar almaya devam etseydik bu denli hızlı olamazdık. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa sivil irade ile yönetim değişikliğine giderek Cumhurbaşkanlığı sistemini seçmiştir. Her sistem zaman içerisinde gelişecek, 2 yılda muhteşem bir yapı var dediğimizde ülke olarak kendi gelişmemizin önünü kapatmış oluruz.

“Ermenistan terör devletidir”

Karabağ’da sivillere saldıran Ermenistan devleti Türk düşmanıdır. Sovyetlerin dağılmasından sonra Azerbaycan’ın gelişmiş Ermenistan ise gerilemiştir. Ermenistan’a “Terör Devleti” demek daha doğru olur. Azerbaycan haklılığını çatışmalarda göstermiştir. Azerbaycan ve Türkiye arasında askeri anlaşmaların mevcuttur Azerbaycan Türkiye’den asker talebinde bulunursa göndereceğiz. Ermenistan’a PKK ve PYD’den mühimmat gitti. Türkiye’nin Azerbaycan tarafında savaşmak üzere cihatçı gönderdiği iddiası doğru değil. Türkiye ile Azerbaycan’ın ekonomik anlamda da anlaşma içerisindedir. Rusya kağıt üzerinde tarafsız görünse de sahada Ermenistan’dan yana ama bunun değişeceğini ümit ediyoruz.

Kıbrıs Seçimleri

Seçimi kaybeden Akıncı’nın Ersin Tatar’ın Türkiye desteğiyle seçimi kazandığı iddiası doğru değil. Kıbrıs Türkleri Türkiye’nin öz kardeşidir. Son seçimde, Kıbrıs Türkü, siyasi eşitliğini, adadaki haklarını savunacak iki egemen devletli bir yapıyla ilgili çözüme bakarım demiş oldu. Türkiye Kıbrıs’taki seçime karışıyor diyenler yanılıyorlar. Türkiye’yi ilgilendiren kısım devam eden mevcut yapıdır. AB seçime müdahale etmiş ve seçim zamanı para yardımı yapmıştır.

“İlave tedbir gündemimizde yok”

Koronavirüsle mücadeleyi yasaklar serbestlikler üzerinden götürmüyoruz. İl il hatta ilçe ilçe toplanan verilerin sonucunda alınması gereken ilave tedbir varsa alınacak. Yaklaşımımız normal şartlar altında bu mücadeleyi yürütmek ve ilave tedbirler gündemimizde yok. Düğünlerde, cenazelerde ve toplu etkileşimlerde dikkat edildiği sürece vaka sayısında iniş görülüyor. Asıl tedbiri vatandaşımız maske mesafe temizlik kuralına uyarak almalıdır.”