Fransa'da ikinci saldırı: Hayatını kaybedenler var

Fransa'da ikinci saldırı: Hayatını kaybedenler var

Fransa'nın Nice kentindedeki bir kilise yakınlarında gerçekleştirilen bıçaklı saldırı sonucunda en az üç kişi hayatını kaybetti. Fransa'da yeni saldırı girişimi: Avignon'da yoldan geçenleri bıçakla tehdit eden bir kişi öldürüldü.

Nice kentinde Notre Dame Kilisesi yakınlarında düzenlenen bıçaklı saldırıda üç kişi hayatını kaybetti. Reuters, saldırıda bir kadının başı kesilerek, bir adamın ise boğazı kesilerek öldürüldüğünü aktardı.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada olayın bir terörist saldırı olarak değerlendirildiğini ve bir şüphelinin gözaltına alındığını ifade etti.

Fransa İçişleri Bakanı ise olayla ilgili polis operasyonunun devam ettiğini söyledi.

Le Figaro gazetesinin polis kaynaklarından aktardığı habere göre, hayatını kaybeden kadınlardan biri kilise içinde, diğer ise yolda bulundu. Hayatını kaybeden üçüncü kişinin ise bir erkek olduğu belirtildi. 

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, terör saldırısı olduğuna dair şüphelerin olduğunu, bir şüphelinin gözaltına alındığını söyledi. 

Estrosi, gazetecilere açıklamasında 'polis müdahalesinde yaralanan şüphelinin 'Allahu Ekber' diye bağırdığını' söyledi. Estrosi, "Bugün, İslami faşizme yeni kurbanlar vererek çok daha ağır bedeller ödemekteyiz. Buna şüphe yok (...) Sürekli 'Allahu Ekber' diye tekrar tekrar bağırdı" dedi.

Bir saldırı daha

Avignon kentinde yoldan geçenleri 'tekbir getirerek' bıçakla tehdit eden bir kişinin polis tarafından öldürüldüğü açıklandı. Avignon kentinde bir kişi “Allahu Ekber” diyerek polise saldırdı. Saldırgan polisin karşılık vermesi üzerine öldürüldü.

Dışişleri Bakanlığından kınama

Dışişleri Bakanlığı, Fransa'nın Nice kentinde kilise yakınında düzenlenen bıçaklı saldırıyı kınadığını açıkladı. Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Fransa'nın Nice şehrindeki Notre-Dame de Nice kilisesi içinde bugün düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyoruz" ifadeleri yer aldı. 

Açıklamanın tamamı:

"Fransa’nın Nice şehrindeki Notre-Dame de Nice Kilisesi içinde bugün düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Hiçbir sebep, bir insanın canına kıyılmasını mazur gösteremez, şiddeti meşrulaştıramaz. Kutsal bir ibadet mekânında böyle vahşi bir saldırıyı düzenleyenlerin, dini, insani, ahlaki değerlerden nasibini almadığı açıktır.

Terörün farklı türleriyle mücadele eden ve terör nedeniyle vatandaşlarını kaybeden bir ülke olarak, Nice şehri sakinleri başta olmak üzere, Fransız halkıyla terör ve şiddete karşı dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz."