Erkan Tan'a 'terörist cenazesi' cezası

Tahir Elçi'nin cenazesini "PKK'lı teröristin cenazesi" diyerek sunan Erkan Tan hakkında, Basın Konseyi oybirliğiyle kınama cezası verdi.

Erkan Tan, A Haber’de 3 Aralık tarihinde, katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesini ‘terörist cenazesi’ olarak anons etti. Bir fotoğraf karesiyle sunulan haberde, Tahir Elçi’nin cenazesine katılan CHP milletvekilleri Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu ile birlikte dönemin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yer verildi.

CHP’li Tanal, Tahir Elçi’nin cenazesini “PKK’lı teröristin cenazesi” diyerek sunan Erkan Tan ve A Haber hakkında savcılığa, RTÜK’e ve Basın Konseyine şikâyette bulundu.

Basın Konseyinden karar çıktı. Erkan Tan, oybirliği ile kınama cezasına çarptırıldı.

Basın Konseyinin gerekçeli kararında şu ifadelere yer verildi:

"Basın Konseyi Yüksek Kurulu yapılan müzakere sonunda şikayet edilen yayında, Basın Meslek İlkeleri’nin 'Kamusal bir görev olan gazetecilik ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez. Gazeteci halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını gözetir' şeklindeki 3’üncü;

'Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez' şeklindeki 4’üncü;

'Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz' şeklideki 6’ncı maddelerinin ihlal edildiğini saptamıştır."