'Vergi, harç ve cezalara yüzde 122.9, asgari ücrete yüzde 65 zam'

'Vergi, harç ve cezalara yüzde 122.9, asgari ücrete yüzde 65 zam'
CHP'li Özgür Karabat, TÜİK eliyle enflasyonu düşük gösteren iktidarın, vergi, harç ve cezalara % 122.9 zam yapacağını ancak 2 ay sonra yıllık enflasyonun yüzde 65 civarında açıklanıp, asgari ücretin bu oranda zamlanacağına dikkat çekti.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP hükümetinin iğneden ipliğe yüzde 122.9 oranında zam yapacağını ama asgari ücretin TÜİK'ten beklenen yüzde 65'lik oranla zamlanacağını söyledi.

Hükümetin, TÜİK'in aldığı talimatla birlikte 2 ay sonra açıklanması beklenen yüzde 65 civarındaki enflasyonla maaşlara zam yapacağını belirten Karabat, "Ama AKP % 122.9 üzerinden vergi, harç ve cezaları artırıyor" dedi.

Karabat, Yeniden Değerleme Oranı'nın en son 1994 krizinde % 107.6 olduğunu vurgulayarak ülkedeki ekonomik çöküşün boyutuna dikkat çekti.

Karabat'ın açıklamaları şöyle:

1) TÜİK eliyle enflasyonu düşük gösteren AKP Hükümeti, vergi, harç ve cezalara % 122.9 zam yapacak.
Vatandaşa ise bunun yarısı kadar maaş zammı geliyor.
Bu nasıl bir çifte standarttır.

2) Hükümetin enflasyonu ÜFE’nin 12 aylık ortalaması olan % 122.9’luk Yeniden Değerleme Oranı’dır. AKP bu oran üzerinden iğneden ipliğe zam yağdıracak. Cumhurbaşkanı sembolik birkaç indirim yapar ancak pek çok kalemde bu zamlardan vazgeçilmeyecek.

3) TÜİK talimatı aldı ve baz etkisinin de etkisiyle 2 ay sonra yıllık enflasyon % 65 civarında açıklanacak. Maaşlara zamlar da bu oran üzerinden yapılacak. Vatandaşı yılsonunda neden % 65 zamma mahkum ediyorsunuz? Ama AKP % 122.9 üzerinden vergi, harç ve cezaları artırıyor.

4) Bakan Nebati çıkmış, “AKP döneminde kimse 'Beni enflasyona ezdirdiler' diyemez” lafını söylemiş. Halkla artık resmen dalga geçmektir bu. TÜİK’in enflasyonu halkı ezmiyorsa buyurun siz de aynı oranda Yeniden Değerleme Oranı’nı kabul edin.

5) Türkiye ekim ayında enflasyonda dünyada 6’ncı, Avrupa’da ise birinci oldu. Türkiye’den sonra sırasıyla Moldova %34, Ukrayna %24.6, Litvanya %24.1, Estonya %23.7 geldi.
Esas savaş ve yangın yeri Türkiye olmuş ama Nebati’ye göre sorun yok!

6) Yıllardır ekonomik krizle boğuşan Arjantin dahi % 83’lük enflasyon ile bizim arkamızda kalıyor.
Nebati, “Şimdi uyuyun, 6 ay sonra uyanın. Çok farklı noktalara gideceğiz” demişti. 6 ayda daha beter hale geldik. İnsanlar mont almak için kredi çeker duruma geldi.

7) ENAG’ın ilk 10 aylık enflasyonu da % 115.8 oldu. Yani hükümetin zam oranına yakın. Aralık ayında en az % 122.9’luk oran ile maaşlara zam yapılması kaçınılmazdır. Bu bile gerçek enflasyonun (ENAG %185.3) altında ama hükümetin köle zammının yanında daha iyi bir orandır.

8) Durumun ciddiyetini daha iyi anlatması açısından şunu hatırlatayım. Yeniden Değerleme Oranı en son 1994 krizinde % 107.6 olmuştu. AKP, Türkiye’yi çok derin bir ekonomik buhranın içine sokmuştur. Buradan çıkışın anahtarı da halkın zamlara ezdirilmemesidir.

Etiketler :