CHP'li Karabat'tan iktidara EYT çağrısı

CHP'li Karabat'tan iktidara EYT çağrısı
CHP'li Özgür Karabat, EYT'nin iktidar tarafından seçim kozu olarak kullanıldığını ifade ederek hükümete çağrıda bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP'nin 3600 ek gösterge ve EYT konularını seçim kozu olarak kullandığını söyledi.

Karabat, EYT yasasıyla ilgili "İstenirse hemen çözülür; ama bilerek yıl başına bırakılıyor" diyerek yasanın bir an evvel çıkması çağrısında bulundu.

Karabat'ın açıklamaları şöyle:

1) Seçim öncesi para musluğunu açan AKP, popülist adımlar atarak ekonomiyi iyice içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Devalüasyona giriyoruz ve AKP değersiz maaşlarla şov peşinde.

2) AKP, bizim de çözülmesi için çaba sarf ettiğimiz 3.600 ek gösterge, EYT gibi konuları bir seçim kozu olarak kullanıyor. Bu konular istenirse hemen çözülür; ama bilerek yıl başına bırakılıyor.

3) Özellikle vurgulamak istiyorum: Ek gösterge ve EYT gibi sorunların çözülmesinde başta Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere Millet İttifakı’nın büyük katkısı vardır. Ancak bunların aynı anda çıkarılması kamu maliyesini sarsabilir.

4) Kamuda tasarrufa gitmeyen ve faize çalışan AKP 2023 bütçesinde ne yaptı? Bütçe açığı 659,5 milyar TL ve faiz giderleri 565,6 milyar TL olarak belirlendi. Hiperenflasyonda ise AKP maaşların arkasına sığınacak.

5) Bununla birlikte yeni bir imar affı ile konut piyasasının hareketlendirilmesi ve kaynak sağlanması planlanıyor. Ticari ve konut kredi kampanyalarıyla da piyasaya ciddi bir para akışı başladı.

6) 2022’de ek bütçeyle beraber toplamda 2.8 trilyon TL’lik bütçeye ulaşıldı. 2023’te şu anda planlanan bütçe 4.4 trilyon TL. Enflasyonist ortamın da etkisiyle büyük bir para arzı söz konusu. Burada diğer sıkıntı döviz varlıkları...

7) TL’ye güven kalmadı, yabancı arkasına bakmadan kaçıyor. Yabancıların 2022'de toplamda hisse senetlerinde yaptığı net çıkış 3.65 milyar $, tahvildeki çıkış ise 2.12 milyar $ oldu. Yani yabancılar yaklaşık 6 milyar doları alıp gitti. 2018’den bu yana en hızlı çıkış.

8) Son iki haftada şirketlerin aldığı döviz de 3.6 milyar dolara ulaştı. KKM büyüse de halen mevduatların yüzde 70’i dövize endeksli. Liralaşmanın hüsranı diyebiliriz.

9) Döviz sıkıntısının artmasıyla Türk lirasındaki değer kaybı artacak ve alım gücünün düşmesiyle vatandaşlar daha fazla yoksulluk çekecek. Nebati “Acı reçete” diyor; ama yeter artık! İşte bu nedenle EYT’yi bekletmeyin ve hemen çıkarın diyoruz.

Etiketler :