Türk Bilişim Devi, Dünya Devi Şirkete Satılıyor

Türk Bilişim Devi, Dünya Devi Şirkete Satılıyor
Almanya’nın bilişim devi Türk şirketi satın alıyor. Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in haberine göre Almanların Türk şirketlere ilgili artıyor.

Türkiye’de teknoloji sektöründe büyük bir satış gerçekleşiyor. Alman teknoloji devi Adesso, Türk şirketi Arteno’yu tamamen satın alıyor.

Ocak ayında çelik şirketi Opta’nın Türk metal firması Metser Demir-Çelik’i almasının ardından bu kez, Alman teknoloji devi Adesso, Türk şirketi Arteno Bilgi Teknolojileri’nin tamamını satın almaya hazırlanıyor.

adesso.jpg

Hindistan’dan İspanya’ya, İngiltere’den Hollanda’ya kadar 15 ülkede varlığı bulunan Adesso, bu satın almayla Türkiye’deki varlığını da güçlendirmiş olacak. 1997 yılında kurulan Adesso, 1 milyar euroluk ciroya sahip Yaklaşık 10 bin çalışanı olan Adesso’nın hisseleri Frankfurt Borsası’nda işlem görüyor.

turk-bilisim-sirketi.jpg

Dortmund merkezli bilişim teknolojileri şirketi Adesso, Almanya'nın önde gelen 25 BT danışmanlık ve sistem entegrasyon şirketi arasında 6’ncı sırada yer alıyor.

adesso1.png

2006 yılında GADIV GmbH, 2012 yılında Arithnea GmbH şirketlerini satın alan Adesso, Akbank, Allianz, Borusan, Bosch, Commerzbank, DeFacto, Garanti BBVA, Koç Holding, ING, Kuveyt Türk, Mercedes-Benz, TRT, İş Bankası, VakıfBank gibi şirketlerle çalışıyor. 2022 yılını Türkiye’de 18.4 milyon euro ile kapatan şirket, yüzde 40’lık büyüme gösterdi. Adesso’nun satın almaya hazırlandığı Türk şirketi Arteno ise 2014 yılında kuruldu.