Tüm yollar Merkez'e çıkıyor! 500 bin dolar ile BES’e girene de vatandaşlık

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile en az 500 bin dolarla bireysel emeklilik sistemine giren yabancılara da vatandaşlık verilecek. Değişiklikte dikkat çeken ayrıntı ise başka bankalara yatırılan BES ödemesinin Merkez Bankası'na aktarılacak olması.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 12:16
Tüm yollar Merkez'e çıkıyor! 500 bin dolar ile BES’e girene de vatandaşlık

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre en az 500 bin dolar katkı payı ile emeklilik sistemine katılanlar da Türk vatandaşlığı alabilecek.

Değişikliği yorumlayan bankacılar yapılanları "BES'e yatan 500 bin doları sigorta şirketleri kendileri değerlendiremeyecek. Dövizi belirlenen kurdan DEVLET İÇ BORÇLANMA senetlerinde tutacak ve TCMB'ye devir edecek" şeklinde ifade etti.

1 ay sonra yürürlüğe girecek

Türk Vatandaşlığı Kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikle yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş için belirlenen 250 bin döviz tutarında taşınmaz satın alınması şartı, 400 bin döviz tutarına yükseltildi. Karar ise 1 ay sonra yürürlüğe girecek.

bes.jpg

500 bin dolar ile BES’e girene de vatandaşlık

Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklikle, en az 500 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında katkı payı ile bireysel emeklilik sistemine (BES) giren ve 3 yıl sistemde kalan yabancılara da Türk vatandaşlığı verilebilecek. Karar bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Konuya ilişkin uygulama esaslarını Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası belirler.

Kararların, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 46’ıncı maddesi gereğince verildiği ifade edildi.

turk-vatandasligi-tebl-001.jpg