TÜİK’in ENAG talebi reddedildi

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kurucusu ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ENAG hakkında ihtiyati tedbir kararı aldırılma talebinin reddedildiğini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mayıs 2022 14:34
TÜİK’in ENAG talebi reddedildi

Veysel Ulusoy, TÜİK’in hedef aldığı ENAG ile ilgili kararı Twitter hesabından duyurdu. TÜİK, Veysel Ulusoy hakkında dava açarak, ENAG’ın verilerinin yayınlanmaması için ihtiyati tedbir talebinde bulunmuştu.

TÜİK’in ihtiyati tedbir kararı aldırma talebinin reddedildiğini duyuran Ulusoy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “TÜİK’in ihtiyati tedbir kararı aldırılma talebi tüm mahkemelerce reddedildi” ifadelerine yer verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), mahkemeye sunduğu dilekçede “kuruma karşı haksız ve ağır saldırıda bulunulduğu, verilerin açıklanmasının kurumun güvenilirliğine zarar verme amacı taşıdığı” ifadeleri yer alıyordu.

Ne olmuştu?

TÜİK, ekonomi alanında uzman akademisyenler tarafından kurulan ve çalışmaları yürütülen ENAG hakkında, ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

TÜİK’in bu hamlesini değerlendiren ENAG yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy, daha önce ENAG hakkında, TÜİK’in talebiyle bir soruşturma açıldığını ancak bu soruşturmanın davaya dönüşmediğini belirtmişti.

Ulusoy, 13 Ocak 2021’de yeni bir soruşturma kapsamında ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle ENAG yayınlarının durdurulması için yeni başvuru yapıldığını söyleyerek, “ENAG’ı kapatmak istiyorlar ama bu kolay değil” demişti.

TÜİK Başkanı Prof. Sait Erdal Dinçer, Habertürk'ten Kemal Öztürk'e yaptığı açıklamada, “Alternatif enflasyon ölçen Prof. Veysel Ulusoy ve ekibini de davet edecektik. Kendisiyle görüştüm. Zaman planlaması yapıyorduk. Sonra da ekonomi ve finans yazarlarını, uzmanları davet edecektik” demişti.

Dinçer’in sözlerini hatırlatan Ulusoy, davaya verilmesini, “Daveti esasında mahkemeyle beklemiyorduk” diye yorumlamıştı.

TÜİK’in yüzde 36,08 olarak açıkladığı yıllık enflasyonu, ENAG ise yüzde 82,81 olarak duyurmuştu.