TCDD 'Marmaray zammının suçlusu'nu açıkladı! 'İBB hukuksuz şekilde yürürlüğe koydu'

TCDD 'Marmaray zammının suçlusu'nu açıkladı! 'İBB hukuksuz şekilde yürürlüğe koydu'
Marmaray'da yapılan yüzde 36'lık zam ile ilgili açıklama yapan TCDD "Zamlı tarife, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurumumuzun tüm itirazlarına rağmen hukuksuz bir şekilde yürürlüğe konulmuştur" dedi. Bu açıklama akıllara İBB'nin 5 bin taksi projesinin UKOME toplantısında oy çokluğu ile 11. kez reddedilmesini getirdi.

TCDD Taşımacılık’tan Marmaray’da zamlı tarifeye ilişkin açıklama
Yeni yılın ilk gününde bir zam haberi de Marmaray’dan gelirken, fiyatlarda ortalama yüzde 36 oranında artış gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık, 1 Ocak 2022 itibarıyla Marmaray hattında uygulanmaya başlayan zamlı tarifeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Zamlı tarife, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurumumuzun tüm itirazlarına rağmen hukuksuz bir şekilde yürürlüğe konulmuştur.” ifadelerine yer verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AKP'li üyeler çoğunlukta yer alıyor. Onların onaylamadığı kararlar İBB Meclis'inden çıkmıyor. Tıpkı taksi sorununu çözmek üzere İmamoğlu tarafından defalarca UKOME'e gönderilen ve sürekli oy çoğunluğu ile reddedilen ‘taksi taşımacılığının düzenlenmesine yönelik 1.000 yeni taksi’ talebinin geri çevrilmesi gibi.

ukom.jpg

TCDD Taşımacılık'tan yapılan açıklamada şöyle:

“01.01.202 tarihi itibariyle Marmaray hattında uygulamaya başlanan zamlı tarife, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurumumuzun tüm itirazlarına rağmen hukuksuz bir şekilde yürürlüğe konulmuştur.

2 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’daki tüm Toplu Ulaşım hatlarına % 15 zam yapılmışken İstanbul Büyükşehir Belediyesi 5 ay sonra UKOME Kuruluna tekrar zam yapma teklifi getirmiştir. 16.12.2021 tarihinde UKOME gündemine İBB tarafından getirilen % 36’lık zam teklifi UKOME Kurulunca yüksek bulunarak reddedilmiştir.

24.12.2021 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İETT, Metrobüs, Metro dahil tüm Toplu Ulaşım hatlarına %36’lık zam teklifi tekrar gündeme getirilmiş ve TCDD temsilcilerimiz ile birlikte UKOME Kurulu üyelerinin çoğunluğu ile zam teklifi yüksek bulunarak %20,28 zam yapılması yönünde yazılı şerh konulmuştur.

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME Kurulunun çoğunluk itiraz şerhine ve kurumumuzca Başkan onaylı UKOME kararının tarafımıza iletilmeden uygulama yapılamayacağının İBB yetkililerine yazılı ve sözlü olarak bildirilmesine rağmen hukuki dayanağı olmayan %36 oranındaki zamlı tarifeyi yürürlüğe koymuştur.

UKOME kararlarının yürürlüğe girmesi için, UKOME üyesi kurumların üyelerinin imza sürecinin tamamlanması ve kararın Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise henüz imza sureti tamamlanmamış ve Başkan tarafından onaylanmamış tarifeyi UKOME Üyesi kuruluşlara göndermeden, hukuksuz şekilde uygulamaya başlamıştır.

Yapılan zammın imza süreci tamamlanmadan ve Başkan onaylı kararı kurumumuza iletilmeden Teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattına yüklenmemesi için Belediye yetkilileriyle defalarca görüşülmüş olmasına ve yazılı itiraz ve ikazlarımıza rağmen zamlı tarife, Belediye Şirketi Belbim AŞ tarafından Marmaray turnikelerine yüklenmiştir.

UKOME Kurulu tarafından onaylanmamış ve imza süreci tamamlanmamış %36’lık bu zammın Teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattında yürürlüğe konulmasından sorumlu olmadığımızı ve en kısa sürede hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Tam parkur ücreti 8,91 liradan 12,12 liraya çıktı

Yeni zamla birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Marmaray’da tam parkur ücreti 8,91’den 12,12 liraya, öğrenci ücreti 4,03’ten 5,48 liraya, öğretmen/yaşlı ücreti 6,21’den 8,45 liraya yükseldi.

En kısa taşıma ücreti tam 4,03’ten 5,48 liraya, öğrenci-indirimli 1,96’dan 2.67 liraya, öğretmen/yaşlı 2,88’den 3,92 liraya çıktı.

Elektronik bilet ve Marmaray bileti 23 lira olurken durak mesafesine göre alınacak ücretler ise şöyle oldu:

1-7 istasyon tam bilet 5,48 lira, öğrenci 2,67 lira.
8-14 istasyon tam bilet 7,04 lira, öğrenci 3,29 lira.
15-21 istasyon tam bilet 8,13 lira, öğrenci 3,92 lira.
2-28 istasyon tam bilet 9,38 lira, öğrenci 4,46 lira.
29-35 istasyon tam bilet 10,95 lira, öğrenci 5,24 lira.
36-43 istasyon tam bilet 12,12 lira, öğrenci 5,48 lira.

zam-marmaray.jpg

UKOME kimlerden oluşuyor?

İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 25.06.2020 tarihinde Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliği’nde yaptıkları değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle bu merkezlerde Milli Eğitim; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler; Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları ile TCDD Taşımacılık A.Ş, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı temsilcileri de yer alacak. Böylece UKOME’de Büyükşehir Belediyesinin 11 olan üye sayısı değişmezken, kamu kurumlarının üye sayısı 9’dan 14’e çıktı.

UKOME’nin büyükşehir içindeki kara, deniz, göl, nehir, kanal ve demiryolu üzerinde her türlü taşımacılık hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesini sağlamak, bu amaçla büyükşehir ulaşım planını yapmak, yaptırmak, uygulamak ve uygulatmak için gerekli karar ve tedbirleri alma, trafikle ilgili sorunları çözümlemek görevleri arasında.

UKOME’nin görevlerinden biri de kara, deniz, göl, nehir, kanal ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını, bilet ücret ve tarifelerini, zaman ve güzergâhlarını belirlemek. Yönetmelik gereği UKOME toplantıları, üyelerin salt çoğunluğunun katılımıyla yapılabiliyor. Kararlar da açık oylamayla, toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile alınıyor. Yeni yapıda büyükşehir belediye başkanının önerdiği bir kararın alınması için devlet kurumlarından temsilcilerin de ‘evet’ demesi gerekecek.