Şifa Deposunun Kilosu Altınla Yarışıyor! Coğrafi İşaretli Anzer Balı’nın Yeni Sezon Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Şifa Deposunun Kilosu Altınla Yarışıyor! Coğrafi İşaretli Anzer Balı’nın Yeni Sezon Fiyatı Ne Kadar Olacak?
Faydaları saymakla bitmeyen ve doğal antibiyotik olarak bilinen dünyaca ünlü Anzer Balı’nın yeni sezon fiyatı merak ediliyor. Ortalama 2 bin 300 rakımda yetiştirilen şifa deposunun 2 bin 500 lira olan kilogram fiyatının yeni sezonda artması bekleniyor.

Doğal antibiyotik ve bağışıklık güçlendirici olarak bilinen dünyaca ünlü Anzer balının kilogram fiyatı çeyrek altınla yarışıyor. Anzer yaylasının her derde deva balının yeni sezonda ne kadar olacağı tüketici tarafından oldukça merak ediliyor.

Anzer balının fiyatı belirlendi. İmparator balı olarak bilinen ve faydaları saymakla bitmeyen dünyaca ünlü Anzer Balı fiyatıyla resmen çeyrek altınla yarışıyor.

aa-20240412-34251260-34251247-ust-duzey-yoneticiligi-birakip-mektepli-arici-olma-yolunda-ilerliyor.jpg

FİYATI DUDAK UÇUKLATTI, ARTIK YANINDAN GEÇİLMİYOR!

Rize’nin eşsiz doğaya sahip Anzer Yaylasında üretilen Anzer balı, yapılan başvuru sonucunda 2021 yılı Şubat ayında coğrafi işaret almaya uygun görüldü. Coğrafi işaretine kavuşan Anzer balı hem yurt içinden hem de yurt dışından oldukça talep görüyor.

Bu yıl 40’ı endemik olmak üzere 400’ü aşkın çiçek türünden 2 bin 300 rakımda Anzer Balı üretimini gerçekleştiren arıcılar bal sağımını Ağustos ayında yapacak. Geçtiğimiz yıl kilosu 2 bin 500 TL olarak açıklanan ve imparator balı olarak adlandırılan dünyaca ünlü Anzer balının sağımı gerçekleştirilmesinin ardından kalite kontrolleri yapılmak üzere yola çıkacaklar.

adsdf-001.png

PETEK BAKIMLARI DEVAM EDİYOR

Rize’nin İkizdere İlçesi Anzer Yaylası'nda arıların kış mevsiminde zarar görmemesi için petekleri daha düşük rakıma indiren arıcılar, ilk olarak kovanlarını gözden geçirerek bahar mevsiminde peteklerin tüm bakımlarını yaptı.

Yaz ayının gelmesiyle birlikte üreticiler arılarını Anzer Yaylası’na çıkartmak için gün saymaya başladı. 40’ı endemik olmak üzere 400’ü aşkın çiçek türünden 2 bin 300 rakımda üretilen Anzer balı için tüm hazırlıklarını tamamlayan arıcılar, kilogram fiyatı 2 bin 500 TL olan balın yeni fiyatının belirlenmesi için gözünü kooperatiflere çevirdi.

fl32i-1614261863-0438.webp

REKOLTE YÜKSEK OLACAK

Havaların güzel gittiğini ve rekoltenin verimli olacağını düşündüklerini dile getiren Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muzaffer Deniz, “2024-2025 yılı bal sezonu için Anzer Yaylası’na arılarımızın hazırlıkları devam etmektedir. Şu anda havaların güzel gitmesi sebebiyle yeni sezon için Anzer Yaylasında rekoltenin yüksek olacağını bekliyoruz.

Gördüğümüz kadarıyla Anzer Yaylasında bu yıl balın çok verimli geçeceğini göstermektedir. Arılarımız güzel bir şekilde gelişmekteler. Arıların doğada beslenme durumları çok güzel. İnşallah Mayıs ayının 20’sine kadar hazırlıklarımızı tamamlayıp Anzer balı üretimine başlayacağız” şeklinde konuştu.

“ŞU ANDA ARI STOKLARI ÇOK İYİ”

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Anzer balının fiyatının üreticileri ve tüketicileri üzmeden artış gerçekleştirileceğini ifade eden Deniz, “Geçen yıl balların Hacettepe Üniversitesi'nden tahlillerin biraz gecikmesi sebebiyle ağustos ayında satışlarımız çok olmadı. Ekim ve Kasım ayında Hacettepe'den ballar geldikten sonra Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde coğrafi işaret ürünlere vurulduktan sonra satışlarımız hızla başladı. Çünkü yaz boyu sipariş bekleyen müşterilerimiz vardı.

5b414348b3277cbdb662b6f4213df74c-1535803728.jpg

Anzer Yaylasına arılar çıkmadan önce arıların ilk önce sağlık yönünden ve beslenme yönünden hazır hale getirilmesi lazım. Bir bit var. Onu tabii ki arılarda olmaması lazım. Arının çalışamadığı durumlarda kovanların alt kısmında dışarıdan almış olduğu bal stoğunun iyi olması gerekiyor. Şu anda arının stokları çok güzel. Arılar her geçen gün yavrulama için kovanlardan çıkıyor. Her geçen gün arının çoğaldığını görüyoruz.

2023 ve 2024 yılı sezonunda balın fiyatı 2 bin 500 TL idi. Ancak şu anda ülkemizdeki enflasyonun durumuna bakıldığı zaman yaklaşık bir ay sonra yeni sezon için fiyat belirlenecektir. Tahmini olarak 3 bin 500 civarında belki de daha üzerinde bal fiyatımız belirlenecektir” ifadelerini kullandı.

Etiketler :