Merkez’in 6.4 milyar dolar net rezervi kaldı

Merkez’in 6.4 milyar dolar net rezervi kaldı
15 Temmuz haftasında Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri turizmin en yoğun döneminde olmamıza rağmen sadece 300 milyon dolar artarak 6.4 milyar dolara çıktı. Swap hariç dövizler hariç net rezervleri ise -54.8 milyar dolarda sabit kaldı.

Dünyada 60’tan fazla merkez bankası yükselen enflasyona karşı faiz artırımına giderken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yüzde 78.62 yıllık enflasyona rağmen politika faizini 6 aydır yüzde 14’te tutmasının faturası giderek kabarıyor. Ekonomide alınan hiçbir önlemin işe yaramaması nedeniyle yapılan arka kapı satışları döviz rezervlerini her gün biraz daha eritiyor.

rezerv.jpg

Turizm mevsiminin en yoğun döneminde olmamıza rağmen 15 Temmuz haftasında TCMB’nin net uluslararası rezervleri son bir haftada sadece 300 milyon dolar artarak 6.4 milyar dolara yükseldi. Bunun -24.6 milyar dolarını döviz, 31 milyar dolarını ise altın oluşturuyor. Net uluslararası rezervler 8 Temmuz’da bir önceki haftaya göre yaklaşık 1.4 milyar dolar azalışla 6.1 milyar dolara gerilemişti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre, swap hariç dövizler hariç net rezervleri ise -54.8 milyar dolarda sabit kaldı. Bankaların zorunlu karşılık olarak TCMB’de tuttuğu dövizler de eklendiğinde brüt rezervler de 700 milyon dolar artışla 99.4 milyar dolara yükseldi.