Macaristan'dan Rusya kararı: Gaz ve petrol yaptırımlarına katılmıyoruz

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Rusya'nın Ukrayna'ya olan işgali hakkında konuştu. Petrol talebinin yüzde 65’ini Rusya’dan karşıladıklarını belirten Szijjarto, "Rusya’dan Macaristan’a gaz ve petrol tedarikini sınırlayacak yaptırımlara oy vermiyoruz." dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mayıs 2022 01:28
Macaristan'dan Rusya kararı: Gaz ve petrol yaptırımlarına katılmıyoruz

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Rusya'nın Ukrayna'ya olan savaşı hakkında açıklamalarda bulundu. Szijjarto, petrol talebinin yüzde 65’ini Rusya’dan karşıladıklarını söyledi.

Szijjarto, "Ülkenin enerji güvenliğini garanti altına almanın bizim tarafımızdan somut adımlar gerektirdiğini açıkça söylüyoruz. Bu nedenle, Rusya’dan Macaristan’a gaz ve petrol tedarikini sınırlayacak yaptırımlara oy vermiyoruz." ifadelerini kullandı.

Szijjarto, Kazakistan’daki temasları kapsamında mevkidaşı Muhtar Tileuberdi ile bir araya geldi. İki bakan, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, yaptığı açıklamada, Kazak mevkidaşı Tileuberdi ile ikili iş birliğinin yanı sıra Ukrayna konusunda da fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Macaristan istikrar ve barıştan yana

Ukrayna ile komşu olduklarını ve bu ülkedeki durumun Macaristan’ın ulusal güvenliği için de bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Szijjarto, "Macaristan’ın istikrar ve barıştan yana olduğunu Sayın Bakan'a (Tileuberdi’ye) ilettim. Avrupa Birliği’ndeki (AB) her türlü yaptırım paketine katıldık, buna rağmen AB’nin her zaman haksız suçlamalarıyla karşı karşıyayız." dedi.

Yaptırımlara oy vermiyoruz

Szijjarto, Macaristan’ın petrol talebinin yüzde 65’ini Rusya’dan karşıladığını vurgulayarak, "Ülkenin enerji güvenliğini garanti altına almanın bizim tarafımızdan somut adımlar gerektirdiğini açıkça söylüyoruz. Bu nedenle, Rusya’dan Macaristan’a gaz ve petrol tedarikini sınırlayacak yaptırımlara oy vermiyoruz." ifadelerini kullandı.

Bunun bir siyasi karar olmadığını dile getiren Szijjarto, "Bu kesinlikle ülkemizin enerji güvenliğini ilgilendiren bir konu çünkü şu aşamada Rus petrolü olmadan ekonomimizin düzgün işleyişini garanti edemeyiz." diye konuştu.