Tüm dünyayı etkileyecek iddia: Rusya'nın yeni hedefi tarım

Rusya'nın Ukrayna'ya olan işgali devam ederken savaş hakkında dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre Rus ordusunun hedefinde Ukrayna'nın tarım ekipmanları ve ürünleri var. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzheppar ise, Rusya'yı tarım ekipmanları ve ürünlerinin olduğu depoyu kasten vurmakla suçlayarak video paylaştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mayıs 2022 10:01
Tüm dünyayı etkileyecek iddia: Rusya'nın yeni hedefi tarım

Ukrayna'nın insan hakları şefi Lyudmyla Denisova Rusya'yı tahıl deposuna füze saldırısı düzenlemekle suçladı. Sosyal medya hesabından gönderi paylaşarak açıklamalar yapan Denisova Rus güçlerinin "Ukrayna'da kıtlığa yol açmak için kasıtlı olarak önlemler aldığını” dile getirdi.

Rus askerlerini tarım ekipmanlarını çaldığını iddia eden Denisova'ya göre Rus askerlerinin hırsızlıkları ilk olarak mart ayının ortalarında kayıtlara geçti.

Deponun vurulduğu görüntüler paylaşıldı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin eski sözcüsü Iuliia Mendel ise Rusya'nın Ukrayna'ya ait tarım ekipmanlarını hedef aldığı saldırılarda ortaya çıkan hasarı gözler önüne seren fotoğraflar paylaştı. Mendel'in yanı sıra Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzheppar da Rusya'yı depoyu "kasten" vurmakla suçlayarak video paylaştı.

Tarımsal işletmelerin depoları hedef alındı

Zelenski de iddiaları destekleyerek Rus kuvvetlerinin bir depoyu tahıl, diğerini gübre ile vurduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

"Seçtikleri hedefler, Ukrayna'ya karşı savaşın Rus ordusu için bir imha savaşı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Tarımsal işletmelerin depolarını hedef aldılar."