Hazine Bakanı Nebati dolar için tarih verdi! 'Keskin bir düşüş yaşanacak'

Bakan Nebati ekonomist ve akademisyenlerle yaptığı toplantıda, özellikle dolar/TL'de önümüzde haftaların dikkatlice izlenmesini kurda keskin bir düşüş görüleceğini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ocak 2022 11:54
Hazine Bakanı Nebati dolar için tarih verdi! 'Keskin bir düşüş yaşanacak'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomist ve akademisyenlerle bir toplantı yaptı. Toplantıda Nebati'nin ekonomistlere özellikle dolar/TL'de önümüzde haftaların dikkatlice izlenmesini kurda keskin bir düşüş görüleceğini açıkladığı belirtildi.

İsmini vermek istenmeyen iki kaynak, bakanın 'krizin fırsata çevrilmesi' söyleminde bulunduğunu belirtirken, faizlerde yapılan indirimlerin zamansız olup olmadığının sorulması üzerine bu değerlendirmenin yapıldığını iletti.

Ekonomistlere önümüzdeki dönemde yapılacak olan Londra ziyaretinden bahsedildiği öğrenilirken, uzmanlar genel olarak bu ziyaretin de sonuçlarının çok parlak olmayacağı görüşünde birleşiyor.

nebati-dolar-dusecek-ekonomist.jpg

"Faiz artışı kesinlikle yapılmayacak"

En can alıcı noktanın ise bakanın ekonomistlere yönelik 'her önerinize açığız ama Merkez Bankası kesinlikle faiz artışı yapmayacak çözüm önerileriniz bunun dışında olsun' demesi oldu.

Merkez Bankası Başkanı'nın katılmadığı öğrenilen toplantıda bakanın 'politika faizini gündemden çıkarmalarını' bir başarı olarak sunduğu öğrenildi.

Dolar için tarih verdi

Nureddin Nebati, ekonomistlere bu modellerden dönülmeyeceğini, sabır ve yardım beklediklerini iletirken, kur için de tarih verdi.

Genel olarak soru cevap kısmının önerilerle geçtiği, özellikle yastık altı altınlar için kuyumcularla görüşmelerin genişleyeceği, KDV düzenlemesinden umutlu olunduğu belirtildi.

Genç işsizlikle ilgili çalışmaların olduğu ve kredi düzenlemelerinin özellikle istihdamla ilgili alanlara yönelik olduğunu açıklayan bakan, vergi denetimlerinin de önümüzdeki dönemlerde artacağını iletti.

Nebati, özellikle dolar/TL'de önümüzde haftaların dikkatlice izlenmesini kurda keskin bir düşüş görüleceğini açıkladı.

Bakan Nureddin Nebati'nin kardeşi faiz kararını açıklamıştı

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin kardeşi Seydullah Nebati, Merkez Bankası'nın 16 Aralık'ta açıklayacağı kararla ilgili yorumda bulundu.

Seydullah Nebati, Merkez Bankası'nın yarınki toplantıyı pas geçmesi gerektiğini, bununla birlikte kanaatinin bir puanlık indirim olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin kardeşi iş insanı Seydullah Nebati, "Yarınki Merkez Bankası toplantısının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Merkez Bankası'nın bence pas geçmesi lazım. Ama kanaatimce bir puan falan gibi bir indirim yapacaktır" yorumunda bulundu.