3 günlük kesinti başladı! Sanayide çarklar durdu

İran arıza nedeniyle Türkiye’ye gaz akışında kısıtlamaya gitti. Bu gelişme üzerine TEİAŞ, Organize Sanayi Bölgeleri’ne yönelik 3 günlük elektrik kesintisine gidileceğini duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ocak 2022 10:11
3 günlük kesinti başladı! Sanayide çarklar durdu

İran tarafından önceki hafta yapılan açıklamanın akabinde Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), ilgili arızanın neden olduğu arz aksaklığına bağlı olarak Kademe 1* abone grubu dışındaki tüketicilerin doğal gaz çekişlerine %40 oranında kısıntı uygulayacağını belirtmişti.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından konuya dair yapılan duyuru ise şu şekilde:

“Ağrı ili Gürbulak giriş noktasından Ülkemize gelen doğalgaz iletim hattının İran tarafında kalan arızasından dolayı Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerine gaz kısıntısı uygulanacağından, elektrik arz talep dengesinin sağlanması maksadıyla gerek iletim sistemine gerek ise dağıtım sistemine bağlı mesken ve ticarethane harici kullanıcılara program dâhilinde kısıntı uygulanacaktır. Hangi kullanıcılara kısıntı uygulanacağı ve kısıntı miktarı ile ilgili, Dağıtım Şirketleri ve Teşekkülümüz tarafından bilgilendirme yapılacaktır”

elektrik-kesintisi.jpg

TEİAŞ’ın duyurusunda aktarılan bilgilere paralel olarak, BOTAŞ’ın kararı sonrasında gaz santrallerinin üretiminde büyük bir düşüş yaşandığı gözleniyor. Bu santraller, 20 Ocak’ta 0,33 TWh’in üzerinde üretim yapmış ve 1,00 TWh’i aşan ulusal elektrik üretiminin %32,89’luk bölümünü karşılamıştı. 21 Ocak tarihinde 1,00 TWh’e yaklaşan ulusal üretimin, 0,23 TWh ile yaklaşık %23’lük bölümünü karşılayan doğal gaz santralleri, 22 ve 23 Ocak’ta 0,19 TWh elektrik üretti ve ulusal elektrik üretimine sırasıyla %20,31 ve %22,67 oranlarında katkıda bulundu.

memis-kutukcu.jpgMemiş Kütükcü

“Ekonomiye olumsuz bir yansıması olacak”

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, organize sanayi bölgelerinde yaşanan elektrik kesintilerini değerlendirdi.

İran’dan Türkiye’ye gelen doğalgazın 10 gün süreyle kesintiye uğraması ile başlayan elektrik kesintilerinin sanayi üretimini olumsuz etkilediğini ifade eden Kütükcü, şunları dile getirdi:

“İran doğal gazının ülkemize arzında yaşanan kesinti ile birlikte önce sanayicilerimize, BOTAŞ tarafından doğalgaz kullanımı ile ilgili kapasitelerini yüzde 60 ile sınırlandırmaları yönünde bir karar geldi. Organize sanayi bölgeleri olarak bu süreci yönetmeye çalışırken, hemen ardından TEİAŞ organize sanayi bölgelerimize ortalama üç günü bulan elektrik kesintileri yapılacağını bildirdi. Organize sanayi bölgelerimiz şu anda bu süreci yönetmek, sanayicilerimizin üretim kayıplarını minimumda tutmak için olağanüstü gayret gösteriyor. Ancak buna rağmen şunu biliyoruz ki, üretimin ve ihracatın ivmelendiği bir dönemde yaşanan elektrik kesintilerinin ekonomiye ve sanayi üretimine mutlaka olumsuz bir yansıması olacak”

Fatura halka çıkarılacak

Öte yandan enerji krizinde fatura yine halka çıkacak.

Yapılan kesintiler nedeniyle tedarik zinciri bozulacak ve artan ürün maliyetleri tüketiciye yansıyacak.

Bununla birlikte sorunun devam etmesi durumunda raflarda ürün bulmak da zorlaşabilir.