Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi

Ocak ayının son haftasına girerken haftanın ilk işgünü pazartesi gününde piyasalar ve ekonomi gündemine dair öne çıkan başlıklar...

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ocak 2022 10:50
Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi

24 Ocak pazartesi günü piyasalar yurt içinde Hazine ihalelerini, yurt dışında ise Satın Alma Yöneticileri Endeksi(PMI) öncü verilerini takip edilecek.

Piyasaların son durumu:

Döviz kurları yeni haftaya da sakin başlıyor. Dolar/TL, 2022 yılı başından bu yana olduğu gibi 13,50; euro/TL ise 15,30 civarında seyrediyor.

merkez-bankasi.jpg

Türkiye'de neler takip edilecek?

- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ocak ayına ilişkin Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklanacak. Endeks Aralık ayında 171,9 seviyesinde gelmişti.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti genel merkezinde düzenlenecek MYK toplantısına başkanlık edecek (14.00).

- Hazine ve Maliye Bakanlığı, iki ihale birden düzenleyecek. 2 Yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ile 6 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvil yeniden piyasaya sunulacak.

ukrayna-abd.jpg

Dünyanın gündeminde neler var?

- New York Times gazetesinin haberine göre ABD Başkanı Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik bir askeri hareket başlatması olasılığına karşı bölgedeki NATO üyelerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine asker göndermeyi değerlendiriyor.

- ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'ya yönelik yaptırımların Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı nedeniyle derhal artırılması yönündeki baskıları reddetti.

- ABD Dışişleri Bakanlığı, Kiev Büyükelçiliği'nde çalışan personelin ailelerinin Ukrayna'dan ayrılmaları emri verdi.

- Goldman Sachs ekonomistleri, Fed'in bu yıl para politikasını şu anda öngördüklerinden daha agresif şekilde sıkılaştırması riski gördüklerini bildirdiler.

- Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, Euro Bölgesi'nde enflasyonu yukarı yönlendiren faktörlerin bu yıl içinde bastırılacağını ve enflasyonun gelecek 2 yılda yüzde 2 hedefi civarında olacağını öngördüğünü söyledi.

- Çin Merkez Bankası'nın eski danışmanı Yu Yongding, gevşek para politikasının Çin ekonomisinde istikrarı sağlanması için yeterli olmayacağını savundu.

piyasalar.jpg

Dünya piyasalarının gözü Avrupa bölgesi verilerinde

- Avrupa'da sırasıyla Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere için rakamlar takip edilecek (11.15, 11.30, 12.00 ve 12.30).

- ABD'den Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi (16.30) ve öncü PMI (17.45) verileri gelecek.

- AB Dışişleri Bakanları Toplantısı, Ukrayna ve Rusya ana gündemiyle yapılacak.