Gram Altın Sahiplerini Korkutan Gelişme! Satışı Resmen Yasaklandı

Gram Altın Sahiplerini Korkutan Gelişme! Satışı Resmen Yasaklandı
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda 0.25 ve 0.50 gramlık altınlarım basımı yasaklanırken, yeni yılla birlikte bu altınların dolaşımdaki payı neredeyse sıfıra inmiş durumda. Para piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, emtialara yönelik yeni kısıtlamaların gelebileceğine dikkat çekerek, birikimini altında tutanlara uyarılarda bulundu.

Geçtiğimiz yıl son 50 yılın rekorunu kırarak tarihi seviyelerde altın ithalatı gerçekleştiren Türkiye, yaşanan ekonomik model değişikliği sonucu aylık altın ithalatını düşürmeye devam ediyor.

Şirketlerin altın ithalatının yanı sıra, iç piyasada da altına olan talebi baskılayacak yeni uygulamalar hayata geçirilirken, yaz aylarında göreve başlayan yeni ekonomi yönetimi ilk adım olarak çeyrek ve yarım gram olarak bilinen 0.25 ve 0.50 gramlık altınların basımına yasak getirmişti.

YASAK GRAM ALTIN ÜRETİMİNE SIÇRAYABİLİR!

Gram altın fiyatlarının 2 bin lirayı aşması nedeniyle vatandaşların özellikle küçük ölçekli birikim ya da düğün ve nişan gibi aktivitelerde başvurduğu çeyrek ve yarım gramlık altınların tedavülden kalkışına büyük tepki gösterilirken, altın ve para piyasaları üzerine yaptığı yorumlarla dikkat çeken ekonomist İslam Memiş, ilerleyen süreçte söz konusu kararın kapsamının genişletilerek 1 gramlık altınlar için de uygulanabileceğini belirtti.

gram2.webpPolitika faizlerini artıran ve bankalara gönderdiği talimatlar ile TL mevduat faizlerini yukarıya çeken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yatırımcıların döviz ya da altın ve gümüş gibi emtialardan uzaklaşmasını hedeflese de enflasyon nedeniyle Türk lirasından kaçış sürüyor.

Özellikle halk arasında 'yastık altı altın" olarak bilinen yönteme olan ilgi giderek artarken, vatandaşlar yüksek enflasyon nedeniyle birikimlerini TL olarak saklamayı tercih etmiyor. Bu nedenle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından altın üretim işlemlerine yönelik kısıtlamalara yenilerinin eklenebileceğine dikkat çeken Memiş, sektörde bu hususla ilgili büyük bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

ALTINLA ÇALIŞAN SEKTÖRLER KISITLAMALARDAN RAHATSIZ

Altın üretimi ve ithalatına yönelik alınan kararlara yenilerinin eklenmesi beklenirken, Türkiye'de faaliyet yürüten mücevher üreticileri üzerlerindeki baskının sürdürülmesi halinde mücevher sektöründe kullanılan parçaların ithalatının daha zor hale geleceğini belirterek, üretimde bir kriz yaşanma riskine dikkat çekti.

gold3.webpARTAN TL MEVDUATI ALTIN İTHALATINA DARBE VURABİLİR

Son olarak Resmi Gazete'de yayımlanan ve döviz tevdiat hesaplarına yönelik yüzde 8 zorunlu karşılık getiren uygulama sonrasında piyasalardan çekilecek likidite nedeniyle mevduat faizlerinin yukarı yönlü artacağını belirten ekonomistler, TL'deki cazibenin artması halinde altın ithalatında bazı düşüşlerin görülebileceğine dikkat çekti.

Etiketler :