Gençlere ilk telefonda vergi indirimi: Hangi markalar indirimli olacak? Apple ve Samsung da dahil mi? Mehmet Şimşek ne dedi?

Gençlere ilk telefonda vergi indirimi: Hangi markalar indirimli olacak? Apple ve Samsung da dahil mi? Mehmet Şimşek ne dedi?
AKP gençlere verdiği ilk elektronik eşya alımında vergi muafiyeti sözü için adım atmaya hazırlanıyor. Çalışma ilk Kabine toplantısında gündeme gelecek.

AKP’nin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konu hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ne dedi?

CNN TÜRK Muhabiri Arda Erdoğan 'ın haberine göre son olarak Kabine toplantısı sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çalışmanın devam ettiğini söylemişti. Konu AKP İl Başkanları Toplantısında da gündeme geldi.

İNDİRİM SADECE YERLİ TELEFONLARLA MI SINIRLI?

Toplantının kapalı bölümünde gençlerin özellikle tüm telefon markalarına bu vergi indiriminin yapılması yönünde taleplerin ulaştığı dile getirildi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bunun mümkün olup olmayacağına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e söz verdiği, Şimşek'in de ithal telefonlar için böyle bir indirimin cari açığı arttıracağına işaret ettiği öğrenildi. Şimşek, yapılan çalışmada indirimin sadece yerli telefonlarla sınırlı olacağını ifade etti.

Toplantıda olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, yerli denilince tek bir telefon markasının söz konusu olmadığını, Türkiye'de yatırımı olan uluslararası markaların da bu indirimden yararlanabileceğine işaret etti.

Bu konuda bir sonraki Kabine toplantısına kadar çalışma yapılmasına ve o çalışmanın değerlendirilmesine karar verildi.