Faize üçüncü kurban aranıyor

Bluebay Varlık Yönetimi yöneticisi Timothy Ash, dün Twitter'dan yaptığı paylaşımda Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çevresinde faiz oranlarıyla ilgili düşüncelerinin yanlış olduğunu anlatacak cesur bir insana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mayıs 2022 12:35
Faize üçüncü kurban aranıyor

Yıllardır Türkiye ekonomisiyle ilgili yaptığı çarpıcı yorumlarla tanınan Bluebay Varlık Yönetimi yöneticisi Timothy Ash, yine sosyal medya platformu Twitter'dan yaptığı paylaşımla dikkatleri üzerine çekti. Bluebay Varlık Yönetimi'nde Gelişen Piyasalar ekibinin başında yer alan Ash, dün attığı tweet'te Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a faiz oranlarıyla ilgili düşüncelerinin yanlış olduğunu söyleyecek cesur bir insana ihtiyacı olduğunu söyledi. Ash, paylaşımında "Hükümetten cesur bir insan gidip Erdoğan'a 'Faiz oranlarında kesinlikle ve kesinlikle hatalısınız. Siz yükselen faizler konusunda para politikasında düzenlemeler yapmadığınız sürece ekonomi bir felaketle karşı karşıya' demeli" dedi.

Alkışlamadı, gitti

Ash'in tavsiyesini daha önce Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal yerine getirmiş ama bu eylemlerinin bedelini görevden alınarak ödemişlerdi. Berat Albayrak'ın görevden alınması üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı'na 10 Kasım 2020 tarihinde atanan Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 17 Kasım 2021 tarihinde yine yüksek faizin bütün kötülüklerin anası olduğunu anlatarak "Faiz sebep, enflasyon sonuçtur" içerikli bir konuşma yaptığı sırada kendisini alkışlamamıştı. Bunun üzerine Elvan'ın 2 Aralık 2021 tarihinde istifa ettiği duyurulmuş, yerine ise şu anda görevini sürdüren Nureddin Nebati atanmıştı.


200 baz puan faiz artırdı, gitti

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ise 7 Kasım 2020 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan cumhurbaşkanı kararı ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın yerine atanmıştı. 2021 yılı ocak ve şubat aylarında faiz artırımına gitmeyen Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası mart ayında ise 200 baz puanlık faiz artırımı kararı almıştı. Ağbal 20 Mart 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan cumhurbaşkanı kararı ile görevinden alınarak, yerine şu anda görevini sürdüren AKP eski milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirilmişti. Bu atamayla cumhuriyet tarihinde ilk kez, Merkez Bankası'na 20 ay içinde dördüncü başkan atanmıştı.