EYT'yi Kaçıranlar İçin Müjde Gibi Bir Haber Geldi! Kademeli Emeklilik Düzenlemesi Yolda

EYT'yi Kaçıranlar İçin Müjde Gibi Bir Haber Geldi! Kademeli Emeklilik Düzenlemesi Yolda
Sigorta girişi 8 Eylül 1999 sonrası olan vatandaşlar için yerel seçim öncesinde yeni bir çalışma yürüten AKP, Kademeli Emeklilik Düzenlemesi'ni duyurmaya hazırlanıyor. Hükümete yakın kanallar tarafından düzenlemedeki son durum aktarılırken, uygulamanın kimleri kapsayacağı netlik kazanmaya başladı.

28 Şubat 2023 tarihinde Meclis'ten geçen EYT düzenlemesi ile ilk aşamada 2 milyon 250 bin vatandaş için emeklilik kapılarını açan hükümet, düzenlemeye son anda eklediği 'kademeli prim sistemi' ile milyonlarca vatandaşın mağdur olmasına neden olmuştu.

EYT düzenlemesi, temel olarak 8 Eylül 1999 ve öncesinde SGK girişi olan vatandaşları esas aldığından, milyonlarca vatandaş bu tarihten sonra iş girişi yaptığı gerekçesiyle emeklilik için yıllarca beklemek zorunda kalacak.

turkish-3.jpgSöz konusu uygulamayı 'çifte standart' olarak tanımlayan ve devletin, vatandaşları arasında ayrım yapamayacağını belirten bazı kişiler, konuyu mahkemelere taşımış olsa da, hükümetin EYT kapsamında yeni bir adım atmayacağı merak konusu olmaya devam ediyordu.

EYT'DEN YARARLANAMAYANLAR İÇİN KADEMELİ EMEKLİLİK SİSTEMİ GELİYOR

Staj ve çıraklık mağdurlarıyla birlikte, EYT'yi kısa tarihlerle kaçıran milyonlarca vatandaşın tepkisi sonrası harekete geçen hükümet, yerel seçim öncesinde ilk kez Kademeli Emeklilik Sistemi üzerinden emeklilik bekleyen milyonlara müjdeli haber verdi.

turkish2.jpg"EYT'den yararlanamayanlar için yeni bir Kademeli Emeklilik düzenlemesi!

- Bakanlık harekete geçti! Yapılan çalışmanın onaylanması halinde, 2000 ve 2008 arası sigorta girişi olanlar, istenen koşulları sağladıkları taktirde emekli olabilecekler.

- 9 Eylül 1999 sonrası SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı girişi olan kadınlar için 43 yaş ve 6250 prim günü, erkekler için 45 yaş ve 6250 prim gün şartı aranacak."