Enflasyon sonrası dolarda son rakamlar

Kamuda yeniden göreve başladığı düşünülen Naci Ağbal'ın etkisi ile dün 9,46'ye kadar inen kur dün gece yeniden 9,60'nin üzerine çıktı. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından dolar, 9,65 seviyesinin altında seyrediyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Kasım 2021 11:32
Enflasyon sonrası dolarda son rakamlar

Naci Ağbal, Hazine ve Maliye Bakanlığı müşaviri oldu. Bu durumu, Ağbal'ın sosyal medya hesabındaki unvanını “Hazine ve Maliye Bakanlığı Müşaviri” olarak değiştirmesi ile fark eden piyasalar, "kamuda yeni aktif bir görev" fiyatlamasına geçtti. Dolar/TL gün içi gördüğü en yüksek seviye olan 9,60’lardan 9,46 seviyelerine kadar indi.

Ancak Ağbal'a ilişkin durumun rutin bir uygulama olduğunun anlaşılması sonrasında kur yeniden 9,60 seviyelerine geldi.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak TCMB'de eskiden görev yapmış başkan ve başkan yardımcıların belirli şartlar altında kadrolarının devam ettirildiğini belirterek, "Rutin bir uygulama. Başkan ve başkan yardımcılığı müşavir olarak devam ediyorlar" dedi.

Enflasyon sonrası durum

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından dolar, 9.65 seviyesinin altında seyrediyor. Euro ise 11,16'dan işlem görüyor.

Gözler FED ve Ekim ayı enflasyon rakamlarında

Piyasada yarın ekim ayına ilişkin enflasyon verileri izlenecek. Gıda ve enerji fiyatları başta olmak üzere devam eden yukarı yönlü riskler nedeniyle, yıllık TÜFE’nin ekim ayında yüzde 20’yi aştığı tahmin ediliyor.

Yarın akşam Fed toplantısı ise piyasaların ana odağı. Fed’in tahvil alım miktarı konusunda yapacağı açıklamalar fiyatlamalar açısından son derece önemli. Bloomberg’in ekonomistlere dayandırdığı ankete göre, Fed varlık alımlarını kasımda azaltmaya başlayacağını duyuracak.