Emekli Bayram İkramiyesi İçin Karar Haftası: Artış Olacak Mı? İktidardan Son Dakika Sürprizi!

Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin TL'ye yükseltilmesini öngören Yargı Paketi bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. Muhalefet emekli bayram ikramiyesinin artırılması için yeniden önergeler verecek. Peki iktidar bayram ikramiyelerinde son dakika artışı yapacak mı? İşte yanıtı...

Milyonlarca emeklinin bayram ikramiyesi 3 bin TL'ye yükseltildi. Emekliler, iki bayramda toplam 6 bin TL alacak. Bu düzenleme, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda ele alınacak.

TBMM Genel Kurulu, 27 Şubat Salı günü başlayacak haftalık çalışmasında, 8. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşecek. Bu teklif içinde emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik düzenleme de bulunuyor.

Emekli bayram ikramiyesi, 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltilecek. Ayrıca, bayram ikramiyelerinin ödeme tarihleri de belirlendi. En geç arefe gününden bir gün önce hesaplara geçirilecek. Ramazan Bayramı için bu tarih en geç 9 Nisan 2024, Kurban Bayramı için ise en geç 15 Haziran 2024 olacak.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emeklinin bayram ikramiyesinin 5 bin liraya çıkabileceğini belirtti. Erdursun, "Seyyanen artış beklentisi çok sıcak. Emekli aylıkları konusu kapanmadı. Bayram ikramiyelerini de 5 bin TL'ye çıkabilir" dedi. Bu durum, emeklilere daha yüksek bir bayram ikramiyesi ödenebileceği ihtimalini ortaya koymaktadır.

Bu gelişmelerin yanı sıra, emekli aylıklarına yeni bir zam gelip gelmeyeceği de belirsizliğini koruyor. Konuyla ilgili gelişmeler, TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerin ardından netleşecek.

6.jpg

EMEKLİ İKRAMİYESİ YARGI PAKETİ'NDE

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Meclisin son gündemi 8'inci Yargı Paketi. Haftalık çalışmasına yarın (27 Şubat Salı) başlayacak Genel Kurul, kamuoyunda 8. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni ele alacak.

Teklifte, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenecek ikramiyenin 3 bin liraya çıkarılmasına ilişkin düzenleme de bulunuyor.

14.jpg

EMEKLİ İKRAMİYESİ İÇİN KARAR HAFTASI

Milyonlarca emekli bayram ikramiyesinde artış olup olmayacağını merak ediyor. Halk TV Ankara Temsilcisi Sibel Erdem, İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programında "Bayram ikramiyesinde artış olacak mı?" sorusunun yanıtını verdi.

Erdem, bu hafta emekli ikramiyesi için karar haftası olduğunu dile getirerek son sözün Meclis'te olduğunu belirtti.

emekli.png

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNE ARTIŞ OLACAK MI?

Erdem, "Emekli bayram ikramiyesinde seçim ayarlı düzenleme olup olmayacağını şu sözlerle dile getirdi:

"Bu hafta gözler mecliste. Bu hafta emekli ikramiyesinin 3 bin TL'ye çıkarılmasını öngören Yargı Paketi görüşülecek. Bu yargı paketi görüşüldükten sonra Meclis çalışmalarına seçim arası verecek. 3 bin liralık ikramiye emeklide hayal kırıklığı yarattı. Çünkü emekli maaşına seyyanen zam bekliyor. İkramiyede seçim ayarlı düzenleme olur mu merak ediliyor.

Geçen hafta komisyonda görüşmeler sırasında muhalefet ikramiyenina artırılması yönünde önergeler verdi. Ancak önergeler kabul edilmedi.

Muhalefetin başkanvekilleri tekrar Genel Kurul'da ikramiyenin 17 bin TL'ye çıkarılması için önerge verecek. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın ikramiyenin bu oranda artırılmasını beklemiyor ama seçim nedeniyle belki iktidarın 5 bin TL'ye çıkarabileceğini düşünüyor. Olursa şayet 'seçim ayarlı düzenleme yapmış olurlar' diye ifade etti.

İYİ Partili Erhan Usta 7 bin TL'ye çıkarılması için önerge verdiklerini söyledi. İYİ Parti bu önergesini Genel Kurul'da tekrarlayacak. Erhan usta da emekli ikramiyenin artırılması yönünde iktidar somut sinyal almadıklarını söyleyerek 'Belli olmaz önümüz seçim, sürpriz adım atılabilir' dedi.

İktidarndan somut adım gelmiş değil, son dakika sürprizlerine açık kapı bırakılıyor. Bu hafta emekli ikramiyesi için karar haftası. Artış olup olmayacağını Meclis'te göreceğiz."