Vatandaş şaşkın: Dün zam geldi bu gün indirim geliyor

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor. Dün gece ise benzin fiyatlarına 28 kuruş zam geldi. Peş peşe gelen zamlar ile ilgili halktv.com.tr'ye konuşan EPGİS Başkanı Fesih Aktaş 'gelecek en ufak zammın ya da indirimin doğrudan vatandaşa yansıyacağını' belirterek "Aynı dalgalı bir denizde gibi olacağız" benzetmesini yapmıştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2021 16:52
Vatandaş şaşkın: Dün zam geldi bu gün indirim geliyor

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim bekleniyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre, benzine dün 28 kuruşluk zam gelmişti.

Motorin ve LPG için henüz yeni bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Eşel Mobil sistemi önümüzdeki yıl da devam edecek

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı "2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı" Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, akaryakıtta eşel mobil sistemi 2022'de de devam edecek. Fiyat artışlarının bir kısmı ÖTV'den karşılanarak satış fiyatına yansıtılmayacak.

fesih-aktas-001.jpg

'Artık dalgalı bir süreç başladı'

halktv.com.tr'ye konuşan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıt fiyatlarındaki zam yağmuru nedeniyle eşel-mobil sisteminin de gücü bittiğini belirtti. Eylül ayının başından bu yana benzinde üç, motorinde 5, LPG’de ise iki kez zam yapıldı.

Son zamların ardından eşel-mobil desteğinin limitsel açıdan motorin ve LPG için bittiği belirten Fesih Aktaş bundan sonra yaşanacak tüm artışları devletin süspanse etmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Pompaya gelen her artışın vatandaşa yansıyacağını söyleyen Aktaş indirim olması durumunda da öncelikle ÖTV’den sonra gelen zam oranı kadar olan miktar kadar indirim yapıldıktan sonra fazlası oluşursa kalanı ÖTV’nin yerine konmasında kullanılacağını belirtti. Şu an uluslararası piyasalarda 85 dolara kadar çıkan ham petrol fiyatlarının bir realizasyona uğrayarak bir miktar gerilemesinin beklendiğini açıklayan Aktaş ham petrol fiyatlarının yıl sonunda 95 dolara çıkacağını bu seviyelerde kalmasını beklediklerini söyleyen Aktaş akaryakıtta yine de bu yıl için iki haneli rakamları beklemediklerini belirtti. EPGİS yıl sonunda ham petrolün 95 dolara çıkması durumunda buna oransal olarak da akaryakıt fiyatlarına etki etmesini beklediklerini ve 2021 yılını tek rakamlar ile kapatmayı umduklarını belirtti.