Deutsche Bank piyasaların tersini söyledi! İşte 2022 petrol fiyatları öngörüsü

Omicron varyantının ağır hastalık yapmayacağı açıklamaları sonrası bu sabah petrol fiyatları yeniden yükseldi. Deutcshe Bank analistleri yayınladıkları raporda, OPEC+ yarın yapacağı toplantıda üretimin günlük 400 bin varil artırılması planını erteleme yönünde bir karar alsa bile petrol fiyatlarında düşüşün süreceğini savundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Aralık 2021 10:26
Deutsche Bank piyasaların tersini söyledi!  İşte 2022 petrol fiyatları öngörüsü

Deutcshe Bank analistleri yayınladıkları raporda, "OPEC'in üretim artırımına ara vermesinin fiyatları yukarı taşıyacak bir adım olacağı yanlış bir düşünce olacaktır. Yaptığımız modellemelere, OPEC+ üretim artışını Nisan ayına kadar ötelese bile ilk çeyrekte arz fazlası oluşacağına işaret ediyor" ifadelerine yer verdiler.

Analistler, arz fazlasının etkisi ile NYMEX'de Batı Teksas petrolünün gelecek yıl 60 dolar/varil seviyesinin altına inebileceğini öngördüler.

Oxford Üniversitesi ve BioNTech'ten gelen mevcut KOVID-19 aşılarının Omicron varyantının ağır hastalık yapmasını engelleyecek etkinliğe sahip oldukları yönündeki açıklamaların, piyasaların yeni kapanmalara yol açacak salgın endişelerini yatıştırması bu sabah petrol fiyatlarını yükseltti

NYMEX'de Ocak vadeli Batı Teksas petrolü şu sıralarda düne göre 1,67 dolar artışla 67,85 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor. Mart vade için de fiyat 67,18 dolar seviyesinde.

ICE'de Şubat vadeli Brent petrolü de düne göre 1,85 dolar artışla 71,08 dolar/varil seviyesinde.