CHP'li Karabat: Hazine battı, daha fazla para basılacak

CHP'li Karabat: Hazine battı, daha fazla para basılacak
CHP'li Özgür Karabat, AKP'nin muhtemel ekonomi politikasının, daha fazla para basmak ve Hazine'yi borçlandırarak kaynakların yandaşlara aktarılmasına yönelik olduğunu ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP iktidarının ekonomi politikaları ve son alınan EYT kararıyla ilgili "En düşük emekli aylığı 2016’ya kadar asgari ücretin üzerindeydi. AKP bunu da yok etti ve emekliler sefalete sürüklendi. 13,9 milyon emeklimiz (EYT’lilerle 16 milyonu geçiyor) var ve büyük çoğunluğu asgari ücretin altında maaş alıyor. 2023 bütçesi bu sorunu da çözmüyor" dedi.

Karabat, "Hazine daha fazla borçlanacak, Darphane daha fazla para basacak" diyerek, iktidarın planının kaynakların daha fazla yandaşa aktarılması, bunların faizinin ise yine vatandaşlara ödetilmesi olarak yorumladı.

Karabat'ın açıklamaları şöyle:

1) AKP iktidarı ülkeyi yönetme kabiliyetini günden güne kaybettiği için, çok büyük hatalar yapıyor.
Ekonomi bıçak sırtında. Enflasyon vatandaşı daha derin yoksulluğa sürükleyecek.
Nedenlerini anlatalım...

2) 2023’ün bitmesine günler kala, AKP’nin 2022 yılı borçlanma yetkisi 293 milyar TL’den 493 milyar TL’ye çıkarıldı. Üstelik bu yetki Meclis’ten kanun dışı bir şekilde jet hızıyla geçirildi.

3) AKP iktidarı ile Türkiye ilk defa faiz ödemelerine borç anaparasından daha fazla para ödemek zorunda kaldı. “IMF’den borç alma dönemi bitti” deniliyor ancak Hazine çok daha ağır bedelleri olacak yüz milyarlarca liralık borçlanmaya gidiyor.

4) Merkez Bankası net rezervi eksi 45 milyar doları buluyor. Erdoğan hükümeti ile çıkar ilişkileri olan ülkelerden swap ve mevduat olarak gelen 50 milyar dolar civarında “emanet” para var. Bu ülkeler, AKP’nin politikalarına yön veriyor.

5) Gelmesi beklenen paralar ve Rusya’ya ertelenecek doğalgaz ödemeleri de hesap edildiğinde 100 milyar doları bulacak bir emanet para söz konusu. Türkiye’nin bağımsızlığının nasıl bir risk altında olduğu ortada.
Tüm bu şartlar altında 4.5 trilyon liralık 2023 bütçesi yapıldı.

6) 2023 bütçesinin ne denli bozuk olduğu, emekli maaşlarına ayrılan kaynak üzerinden net bir şekilde görülüyor. Ek bütçe ile birlikte 2022’nin toplam bütçesi 2.8 trilyon TL oldu. SGK’ya yapılan bütçe transferi 420,5 milyar TL. Yani bütçenin %15’i.

7) 2023’te SGK’ya bütçe transferi için 582,5 milyar TL kaynak ayrıldı. Enflasyon farkı ve maaş düzeltmeleri ile birlikte EYT’lileri de hesaba kattığımızda, en az 1 trilyon TL’lik bütçe transferinin gerekeceği aşikar. Yani neredeyse bütçenin %25’i emekli maaşlarına gidecek.

8) Sisteme dahil edilmesi beklenen EYT’lilerin 2 milyon 250 bin kişi civarında olacağı ve yıllık en az 250 milyar TL’lik bütçe gerekeceği hesap ediliyor.
Yoksulluğun ezdiği vatandaşlarımıza, emeklilere ne verilse destekleriz. EYT haksızlığı da bir an önce son bulmalı.

9) Ancak kamu maliyesinde planlı bir hesaplama yapılmaz, Hazine borçlanmaları ve para basımına ağırlık verilirse enflasyon sorunu gitgide büyür.
2023 için 2-2,5 trilyon TL civarında ek bütçe kaçınılmaz bir hal aldı.

10) Enflasyon yasal olmayan vergilendirmedir ve AKP bunu uyguluyor. Halkı sefalete sürükleyip, sonra maaş zamları ile kurtarıcı rolüne bürünüyor.
Enflasyonu yaratan işçilerin ve emeklilerin maaşları değil, AKP’nin plansız ekonomi politikalarıdır.

11) 2023 bütçesinde bir üretim planı, çiftçiye destek ve dış girdiyi azaltacak adım yoktur. Saray’ın büyüyen israfı bu bütçededir. Tamamen seçime yönelik harcamalar ve enflasyonu sürdürecek bir hedef vardır.

12) AKP iktidarı gelir dengesini bozup, toplumsal yapıyı da sarsmıştır. Asgari ücret genel maaş olmaya başladı ve emekçiler sömürü şartlarına mahkum edildi. Emekliler perişan oldu. 2002'de net asgari ücret 184 lirayken, en düşük emekli aylığı 252 liraydı.

13) En düşük emekli aylığı 2016’ya kadar asgari ücretin üzerindeydi. AKP bunu da yok etti ve emekliler sefalete sürüklendi. 13,9 milyon emeklimiz (EYT’lilerle 16 milyonu geçiyor) var ve büyük çoğunluğu asgari ücretin altında maaş alıyor. 2023 bütçesi bu sorunu da çözmüyor.

14) Hazine daha fazla borçlanacak, Darphane daha fazla para basacak, kaynaklar yandaşlara aktarılacak ve bunların faizini ödemek vatandaşa bırakılacak. AKP’nin planı budur.
Ancak, 2023’ün Haziran ayından sonra hesap verecekler!

Etiketler :