AKP, 'vicdan, insaf' dinlemedi, muhalefetin tekliflerine kulağını tıkadı, emekli ikramiyesi 3 bin TL'de kaldı

AKP, 'vicdan, insaf' dinlemedi, muhalefetin tekliflerine kulağını tıkadı, emekli ikramiyesi 3 bin TL'de kaldı
Milyonlarca emeklinin beklediği bayram ikramiyesi yüzde 50 zamla 3 bin TL olarak Meclis'ten geçti. Emekli en azından 5 bin TL'ye yükseltilmesini bekliyordu. Meclis'te muhalefet daha yüksek emekli ikramiyesi talep etti. Artış önergeleri verilirken AKP'lilere “sizin vicdanınıza ve insafınıza bırakıyoruz” diye seslenildi, ancak 3 önerge de reddedildi. Emekli ikramiyesi 3 bin lirada kaldı.

Geçtiğimiz hafta Meclis gündeminin en önemli başlıklarından biri emeklilere ödenen bayram ikramiyesinin arttırılması teklifiydi.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre yargı paketine eklenen 2 bin liralık ikramiyenin 3 bin liraya çıkarılması düzenlemesi görüşülürken muhalefet bu miktarın artırılmasını istedi.

İYİ PARTİ 7 BİN TL OLMASINI İSTEDİ

3 bin liranın artık ikramiye değil harçlık haline geldiğini söyleyen İYİ Parti, “Emekli bayram ikramiyeleri enflasyona göre belirlenseydi bugün 6.900 TL gibi bir düzeye çıkması gerekiyordu, 7 bin TL olsun” teklifi getirdi.

CHP, ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILMASINI İSTEDİ

“Emekliler gerçekten bayram yapsın” diyen CHP bir asgari ücret olan 17 bin 2 TL önerdi.

DEM PARTİ 11 BİN TL OLMASINI İSTEDİ

İlk ödendiğinde asgari ücretin yüzde 60’ına denk gelen ikramiyenin bugün yüzde 18’e gerilediğine dikkat çeken DEM Parti ise ikramiyenin 11 bine yükseltilmesini istedi.

MUHALEFETİN ARTIŞ ÖNERGELERİ REDDEDİLDİ

Artış önergeleri verilirken AK Partililere “sizin vicdanınıza ve insafınıza bırakıyoruz” diye seslenildi, ancak 3 önerge de reddedildi. Emekli ikramiyesi 3 bin lirada kaldı.