Adınıza miras kalmış olabilir! Miras sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte adım adım yapmanız gerekenler...

Adınıza miras kalmış olabilir! Miras sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte adım adım yapmanız gerekenler...
Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, bir YouTube videosunda mirasçısı olunan taşınmazların öğrenilebilmesi için neler yapılması gerektiğini tek tek açıkladı. Gerçekleştirilmesi gerekli işlemler adım adım anlatıldı. İşte mirasçısı olduğunuz taşınmazları öğrenmek için adım adım yapmanız gerekenler...

Öncelikle internet tarayıcınıza webtapu.tkgm.gov.tr yazarak açılan sayfadan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranız ile “Bireysel Giriş” yapmalısınız.

Ayrıca e-Devlet sayfasındaki arama bölümüne “Web Tapu” yazarak “Web Tapu” sayfasına gidebilirsiniz. İsterseniz “Kurumlar” bölümünü seçerek “T” harfine tıklayıp, ardından sıralanan kurumlar arasından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünü seçebilirsiniz.

Daha sonra da çıkan sayfadan “Kimlik Doğrulama Hizmetleri” başlığı altındaki “Web Tapu İşlemleri”ne tıklayıp uygulamaya gidebilirsiniz.

WebTapu sayfasına ulaşıldıktan sonra, açılan sayfada, sayfanın sol üst köşesinde yer alan “Taşınmaz İşlemleri” başlığına tıklamalısınız.

Ardından sıralanan seçenekler arasından “Mirasçısı Olduğum Taşınmazlar” bölümünü seçmelisiniz.

thumbs-b-c-c22455bbe1452bcae6ed2242-im0n.webp

Karşınıza çıkan “Miras Kalan Taşınmazları Ara” menüsünde size elinizdeki belge türüne göre farklı sorgulamalar sunulacak. Eğer elinizde mahkeme tarafından verilmiş olan veraset ilamı varsa ekranda görünen “Adalet Bakanlığı Veraset İlamı ile Sorgulama” bölümünü seçmeniz gerekecek.

Eğer elinizde noter tarafından düzenlenmiş veraset ilamı var ise “Noterler Birliği Veraset İlamı ile Sorgula” bölümünü seçmeniz gerekir.

Eğer hiçbir belgeye sahip değilseniz, sadece bir üst soyunuz olan anne ve babanızın ya da vefat etmiş eşinizin adına kayıtlı taşınmazların listesini görebileceğiniz “NVİ Bilgilerimle Sorgula” bölümünü seçmelisiniz. Elinizdeki belge türüne göre söz konusu bölümü seçip istenilen bilgiyi veya bilgileri girmeniz gerekmektedir.

“Adalet Bakanlığı Veraset İlamı ile Sorgula” bölümünde ve “NVİ Bilgilerimle Sorgula” kısımlarında sizden sadece “Miras bırakan T.C. Kimlik Numarası” istenmektedir.

“Noterler Birliği Veraset İlamı ile Sorgula” kısmında ise elinizde bulunan belgeye yönelik bilgiler istenmekte. İlgili bölümden istenen bilgileri girdikten sonra mirasçısı olduğunuz taşınmazların listesi ekranda görülecektir.

Şu bilgiyi hatırlatmakta fayda var; “NVİ Bilgilerimle Sorgula” bölümü seçildiğinde sadece bir üst soyunuz olan; anne ve babanızın ya da vefat etmiş eşiniz adına kayıtlı taşınmazları görebileceksiniz. NVİ Bilgileriniz ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Bilgilerinizdir.