Zelenski Davos'ta konuştu: Rusya bir savaş suçları ülkesi

İsviçre'nin Davos kasabasında başlayan Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski konuşuyor. Zelenski çevrimiçi katıldığı toplantıda, "Rusya savaş suçları devleti haline geldi" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mayıs 2022 15:54
Zelenski Davos'ta konuştu: Rusya bir savaş suçları ülkesi

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) İsviçre'nin Davos kasabasında başladı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Davos Zirvesi'ne çevrim içi katıldı. Zelenski burada yaptığı konuşmada, "Rusya bir savaş suçları devleti haline geldi" dedi.

Zelenski, "Cesaretimiz sayesinde tarihi bir emsal oluşturduk. Rusya'ya karşı direnmeyeceğiz diyenleri dinlemedik" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Davos'da çevrimiçi yaptığı konuşmada taraflara Rusya'ya karşı maksimum yaptırım çağrısında bulundu. Zelenski sözkonusu yaptırımların Rusya'nın agresyonunu durduracak nitelikte olması gerektiğini ifade ederek, petrol ambargosu ve Rusya ile ticaretin tamamen kesilmesi gerektiğinin altını çizdi.

'Yarım trilyon dolarlık zararımız var'

Ülkesinin yeniden inşası için muazzam bir çabaya ihtiyaç olduğunu belirten Zelenski, "Yarım trilyon dolarlık zararımız var" bilgisini paylaştı. Ukrayna'nın Rusya'ya karşı beklenenden uzun savaştığına dikkati çeken Zelenski, geçen sonbaharda Rusya'ya sert yaptırımlar uygulansaydı bölgede durumun bugünkü gibi olmayacağını kaydetti.

Zelenkski, 24 Şubat'ta Rusya-Ukrayna savaşının başlamasına atıfta bulunarak, Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhakında uluslararası toplum birlik içinde hareket etseydi, Rusya'nın “Şubat işgalini” başlatamayacağını sözlerine ekledi.

En son Ocak 2020'de 50'ncisi yapılan ve Davos Zirvesi olarak da bilinen forum, Covid-19 salgını nedeniyle üst üste iki yıl ertelenmişti ve yerine alternatif olarak çevrim içi toplantılar düzenlenmişti.

Tarihte ilk kez ocak dışında yapılan ve 26 Mayıs'ta sona erecek foruma, 50 devlet lideri, 300 hükümet temsilcisi ve yaklaşık 2 bin 500 küresel iş dünyası yetkilisi katılıyor.