Zamanlama manidar: Ukrayna'da suikast girişimi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'in üst düzey yardımcılarından biri olan Sergey Şefir'in içinde olduğu seyir halindeki araca, başkent Kiev'de otomatik silahla ateş açıldı. 10 kurşunun isabet ettiği araçtan yara almadan kurtulan Şefir'in, suikast girişimi nedeniyle kısa süreli şok yaşadığı belirtilirken, aracın şoförünün ise isabet eden kurşunlar sebebiyle yaralandığı öğrenildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Eylül 2021 17:12
Zamanlama manidar: Ukrayna'da suikast girişimi

Birleşmiş Milletler 76'ncı Genel Kurul'u için New York'ta bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski "Bu olayın arkasında kimlerin olduğunu henüz bilmiyorum. Arkadaşlarımı vurarak bana mesaj göndermek zayıflık" diye konuştu.

Şimşekler Rusya'ya yöneldi

Kaza Rusya ile Ukrayna arasında savaşın tekrar hararetlenebileceği yönündeki endişelerin arttığı döneme denk gelmesi Moskova'yı olağan şüpheli haline getirdi.

Yaşanan suikast girişimi ardından Rusya ve Ukrayna yeniden karşı karşıya geldi. Zelenski'nin partisinin genel başkanı Oleksandr Korniienko "Rus izini görmezden gelemeyiz. Onların başka ülkelerde terör saldırıları düzenleme kabiliyetlerini biliyoruz" diye konuştu. Korniienko'nun açıklamaları ardından Moskova'dan da tepki gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya'nın suikast girişiminde dahli olabileceği iddiasının gerçeklikle ilgisi olmadığını belirtti. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya ile ilişkileri ve Vladimir Putin ile ilgili olarak çok sert açıklamalarda bulunarak, "Rusya ile savaşabiliriz" ifadesini kullanmış, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Ukrayna’nın yaptığı askeri hazırlıklar hakkında bilgiye sahip olduklarını belirterek, “Sağduyunun kazanmasını umuyoruz” çağrısında bulunmuştu.