Yunanistan'dan sonra Güney Kıbrıs'tan da Türkiye çıkışı

Yunanistan Dışişleri'nin Türkiye'yi kast ederek yaptığı açıklamaların ardından Ege ve Akdeniz'de tansiyonu yükseltecek bir başka açıklama da Güney Kıbrıs'tan geldi. Yunan basınında GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni Birleşmiş Milletler'e ihbar edeceği yönünde haberler yer aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2021 17:32
Yunanistan'dan sonra Güney Kıbrıs'tan da Türkiye çıkışı

Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Marios Pelekanos, GKRY Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in, Türk ordusunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bağlı Karpaz yarımadasında bulunan Apostolos Andreas burnunu "işgal" etmekle suçlayarak BM'ye şikayet edeceğini bildirdi.

Kuzey Kıbrıs için 'Sözde vatan' ifadesi

Atina merkezli Kathimerini'nin haberine göre Pelekanos, "Sözde devletin (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni işaret ediyor) işgal ettiği bölge topraklarını Türk ordusuna devretme kararları sebebiyle Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri, BM Güvenlik Konseyi üye ülkelere ve Avrupa Birliği üye devlet ve hükümet başkanlarına bir mektup gönderecek" ifadelerini kullandı. Pelekanos, söz konusu mektubun "yasadışı ve kışkırtıcı eylemi kınamak" amacını taşıdığını söyledi.

Yunanistan'dan gözdağı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias dün verdiği bir röportajda, "Bir ülke, bize saldırmak için adım atmayı planlıyorsa, ABD birliklerinin ülkemizde konuşlanmış olduğu gerçeğini ciddiye almalıdır. ABD-Yunanistan ilişkileri benzersiz bir şekilde gelişti. Artık stratejik bir karakter kazanmış durumda" ifadelerini kullanmıştı.

ABD'den askeri sevkiyat

Söz konusu ifadelerin Türk basınında tepki çekmesinin ardından bugün de Yunanistan'daki Dedeağaç Limanı'na kasımda ABD'den tatbikat için geniş çaplı askeri sevkiyat yapılacağı bildirildi. Söz konusu sevkiyatın "bugüne dek görülmemiş büyüklükte" olduğu belirtilirken ABD'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt "Kasımda, Dedeağaç'a bugüne dek hiç getirmediğimiz kadar çok sayıda uçak ve helikopter ulaşacak" ifadelerini kullandı.