Yarın savaş çıksa genç Avrupalılar devletlerini savunmaya hazır mı ?

Yarın savaş çıksa  genç Avrupalılar devletlerini savunmaya hazır mı ?
The Economist bunun hakkında yazıyor .Yayında, Avrupa ülkelerinin yeterince eleman bulmakta zorluk çektiği ve bunun çeşitli nedenleri olduğu belirtiliyor. Bunlardan biri gençlerin kariyer yönelimleri ve çamurdaki siperlerden geçme konusundaki isteksizlikleridir. Böyle bir durumda, dünya tam anlamıyla üçüncü dünya savaşı kokarken, Avrupa devletleri zorunlu askerlik hizmetini geri getirebilir.

Batı ülkelerinin çoğu, Avrupa'da büyük çaplı bir savaş durumunda sorun haline gelebilecek zorunlu askerlik hizmetini uzun zaman önce terk etti.

Batı'da uzun yıllardır askerliği terk etme ve ordudaki personel sayısını azaltma eğilimi var. Çoğu Avrupa ülkesinde şu anda yalnızca sözleşmeli hizmet var, çünkü İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra Afganistan veya Irak'taki çatışmalar gibi yerel operasyonlara katılmak oldukça yeterliydi. Ancak aynı zamanda çoğunlukla "şer ekseni" olarak adlandırılan diktatörlük ülkeleri - İran, Kuzey Kore ve Rusya - ordularını ikiye katladı.

Aynı sorunun bir diğer yanı da, ordudakinden daha yüksek kazanç ve kıyaslanamayacak kadar daha rahat koşullar sunan özel şirketlerle umutsuz rekabettir.

Araştırmaya göre 2023 yılında 24 yaş altı gençler arasında işsizlik oranı yüzde 14,5'e düşerken, 2015'te bu gösterge yüzde 22,4 seviyesindeydi.

Makalede, "Böylesine zorlu bir işgücü piyasasında ordunun özel sektörle rekabet etmesi zor. Ayrıca masa başında oturmak çamurda sürünmekten çok daha keyifli" diyor.

Ancak adalet adına, bazı ülkelerde gençlerin çoğunluğunun hala ellerinde silahlarla vatanlarını savunmaya hazır olduğunu belirtmek gerekir. Fransa'da bu oran %58'dir ve Rusya'ya daha yakın olan Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç gibi ülkelerde bu oran daha da yüksektir.

"Liberal toplumlarda nüfusun büyük kesimleri askerlik hizmetini başkasının işi olarak algılamaya başladı. Zorunlu askerlik hizmetinin gençler için yeniden başlatılması, zorunlu askerlik hizmetinin yerine getirilmemesiyle aynı nedenden dolayı siyasi ve pratik olarak işe yaramaz olabilir: vatandaşlar kendilerini yabancılaşmış hissediyorlar...