Ünlü İş Adamı İçin 'Başkanlığa Aday Oluyor' İddiası

Ünlü İş Adamı İçin 'Başkanlığa Aday Oluyor' İddiası
Bloomberg medya kuruluşunun sahibi iş adamı ve eski New York Valisi Michael Bloomberg ABD Başkanlığı için aday olacağı iddia ediliyor.Bloomberg, “Seçmenler daha iyisini hak ediyor” diyerek yarışa girebileceği izlenimini verdi.Financial...

Bloomberg medya kuruluşunun sahibi iş adamı ve eski New York Valisi Michael Bloomberg ABD Başkanlığı için aday olacağı iddia ediliyor.

Bloomberg, “Seçmenler daha iyisini hak ediyor” diyerek yarışa girebileceği izlenimini verdi.

Financial Times’a konuşan Bloomberg ‘seçenekleri değerlendirdiğini’ belirtirken, Cumhuriyetçi aday Donald Trump Bloomberg’ün yarışa girmesinden mutluluk duyacağını belirtti. 39 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin adamları arasında yer alan Bloomberg şu ana kadar süren başkanlık yarışını da sert bir dille eleştirdi.

DEMOKRATLARI TAVLAYABİLİR

Bloomberg, “Tartışmanın seviyesi seçmenleri aşağılayacak nitelikte” dedi. 74 yaşındaki Bloomberg’ün bireysel silahlanma ve benzeri Cumhuriyetçi partinin kırmızı çizgisi sayılacak konularda liberal bir çizgide olduğu biliniyor.

Uzmanlara göre bu nokta demokrat seçmenin de Bloomberg’e sempatiyle yaklaşmasına neden olabilir. Bloomberg’ün mart ayında başkanlık adaylığını resmen açıklaması bekleniyor.ABD’de Başkanlık seçimleri 8 Kasım 2016’da yapılacak.

Bloomberg 15 Haziran 2014'te o zaman Başbakanlık görevini yürüten Recep Tayyip Erdoğan ile Trabzon'da görüşmüştü. Bloomberg , Erdoğan’dan kamu sağlığı, sigarayla mücadele ve yol güvenliği gibi konulardaki tecrübelerinden yararlanmak istediğini belirtmişti.

Hürriyet