Ukrayna’nın NATO üyeliği: Rusya için endişe verici olabilir

NATO’nun eski Rusya temsilcisi Harry Tabah, Ukrayna'nın NATO'ya katılmasının Rusya için endişe verici olacağını, bunun için de bir çok neden olduğunu dile getirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ekim 2021 09:43
Ukrayna’nın NATO üyeliği: Rusya için endişe verici olabilir

NATO’nun eski Rusya temsilcisi Harry Tabah, Kiev’in olası NATO üyeliğine karşı Rusya'nın tutumu ve durumunu Ukrayna’da yayın yapan Obozrevatel gazetesine yorumladı.

'Ukrayna egemen bir devlettir; isterse Marsla işbirliği yapar'

Kremlin’in Ukrayna'nın NATO'ya üyeliğinden endişelenmesi için birçok neden olduğunu belirten Tabah, "Ukrayna egemen bir devlettir, her tür kulübe katılabilir, Avrupa, Amerika, Mars ile işbirliği yapabilir, istediği herkesle" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre Tabah, Moskova’nın böyle bir senaryoya karşı gerçekten temkinli olması gerektiğini, çünkü Ukrayna’nın NATO’ya üye olması durumunda, ittifakın onu sadece dostane ilişkiler ve ahlaki sorumluluk nedeniyle değil, artık yasalar gereği savunacağını kaydetti.

Ne olmuştu?

Daha önce, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın NATO'ya katılımının, Moskova için kırmızı çizgiyi aşmanın ötesinde en kötü durum senaryosu olacağını ve Rusya'nın ulusal güvenliğini korumak için aktif önlemler almak zorunda kalacağını belirtmişti.