Lavrov: Dünya 5'ten büyüktür diyen Erdoğan'la aynı fikirdeyim

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dünyada artık Birleşmiş Milletlerin (BM) kurulduğu dönemden daha fazla ülke olduğunu belirterek BM ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) yeni gerçeklere uyarlanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Lavrov, 'Dünya 5'ten büyüktür' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'la aynı fikirde olduğunu dile getirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2021 17:00
Lavrov: Dünya 5'ten büyüktür diyen Erdoğan'la aynı fikirdeyim

Lavrov, Soçi'de Uluslararası Valday Kulübü toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Erdoğan'ın Afrika ziyaretinde yinelediği "Dünya Beş'ten Büyüktür" ifadesine ilişkin düşüncelerini sorması üzerine, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belagati iyi biliniyor. Farklı konularda özgür bir şekilde fikirlerini söylüyor. Ona katılıyorum. BMGK'nın beş daimi üyesinin dünyanın kaderini belirleme hakkına sahip olmadığı konusunda onunla aynı fikirdeyim" dedi.

'BMGK güncellenmeli'

Küresel çatışmadan kaçınılmanın 75 yıl içinde yapılabildiğine işaret eden Lavrov, "Bu durumun devam edeceğini umuyorum. BM ile BMGK'nin yeni gerçeklere uyarlanmasına ihtiyaç var. Çünkü dünyada BM kurulduğunda olduğu gibi 50 ülke yok. BMGK'nin 12'den 15 üyeye genişletildiğinde olduğu gibi 70 ülke yok. Şimdi çok daha fazlası, 193 üyesi var" diye konuştu.

'Gelişmekte olan ülkeler için koltuklar eklenmeli'

Lavrov, "Elbette gelişmekte olan ülkeler de BM’nin bu organında temsillerinin artırılmasında haklı olarak ısrar ediyor. Şimdi, BMGK’nin 15 üyesinden en azından 6’sı Batılıdır. BMGK'ye Japonya da Asya'dan seçildiğinde, yedinci oy BMGK üzerinden izlenen Batı politikasının hanesine gidiyor. Bu nedenle elbette Batı’nın bu organa koltuk eklemesine gerek yok. Asya, Afrika, Latin Amerika’nın gelişmekte olan ülkeleri için koltukların eklenmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı