Tutuklu gazeteci sayısı rekor kırdı! Türkiye'deki gerilemeye CPJ'den "saflık" yorumu

CPJ 2021 raporunda Türkiye'deki tutuklu gazeteci sayısının azaldığını ama bunun gazetecilere yönelik bir tavır değişikliğinden kaynaklanmadığı denetimli serbestlik nedeniyle sayının azaldığı vurgulanarak Türkiye’de basına yönelik baskıların birçok gazeteciyi mesleği bırakmak zorunda bıraktığı belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Aralık 2021 15:29
Tutuklu gazeteci sayısı rekor kırdı! Türkiye'deki gerilemeye CPJ'den "saflık" yorumu

Gazetecileri Koruma Komitesi 2021 raporunu yayımladı. Raporda Türkiye'nin, Çin’den sonra bu yıl en fazla hapsedilen gazeteci sayısında ikinci sırada yer aldığı bilgisi verildi. Raporda 2021'de mesleki faaliyetleri yüzünden tutuklu bulunan gazeteci sayısının rekor kırarak 293'e ulaştığı, yaptığı haberden dolayı öldürülen gazeteci sayısının ise 24 olduğu 18 gazetecinin de ölüm nedeninin yapılan haberlerden mi kaynaklandığının tespit edilemediğini açıkladı.

Bir yılda 24 gazeteci haber nedeniyle öldürüldü

CPJ’nin raporuna göre bu yıl şimdiye kadar en az 24 gazeteci yaptıkları haber nedeniyle öldürüldü, 18 gazetecinin ise yaptığı haber nedeniyle mi öldürüldüğü netleştirilemedi.

CPJ'nin yayınlandığı yıllık raporunda, 2021'de mesleki faaliyetleri yüzünden tutuklanan gazeteci sayısı rekor seviyeye ulaştı. sayısının rekor kırarak 293'e ulaştığını açıkladı. CPJ'nin geçen seneki raporunda ikinci sırada bulunan Türkiye'nin ise altıncı sıraya gerilediği belirtildi.

CPJ, 40 yıldan beri gazetecilere karşı yapılan tehdit, sansür, şiddet, hapis ve cinayet vakalarını raporlayan komite, son altı yıldır hapisteki gazeteci sayısının artışta olduğunu kaydetti. Bu sayının dörtte birinin Çin (50) ve Myanmar'da (26) bulunduğuna da dikkat çeken CPJ raporuna göre Mısır'da 25, Vietnam'da 23 ve Belarus'ta ise 19 gazeteci parmaklıklar arkasında.

Bu yıl yeni bir rekor kırıldı

Listeye Suudi Arabistan, İran, Türkiye, Rusya, Etiyopya ve Eritre'nin de eklenmesi ile sayısının rekor kırarak 293'e ulaştığına dikkat çeken rapor, bu sayının 2020 yılında 280 olduğu tespitinde bulundu. Mısır'da tutuklu bulunan 3 gazeteci ile 3 insan hakları savunucusu serbest bırakıldı

New York'ta bulunan Komite'nin direktörü Joel Simon, "Görevi haber yapmak olan gazetecilerin hapse atılması otoriter rejimlerin ayırt edici bir özelliğidir" diyerek basın özgürlüğüne "aniden" kapılarını kapatan Myanmar ve Etiyopya'da durumun "korkunç" olduğunu söyledi.

2021'de öldürülen gazeteci sayısının ise 24 olduğunu açıklayan komite, basın çalışanlarından 19'unun mesleklerini icra ettikleri sırada öldürüldüklerini gösterdi.

"Meksika, gazeteci ölümlerinde ilk sırada bulunuyor" diyen Simon, bu gazetecilerden üçünün ülkede yaptıkları röportajlara misilleme nedeniyle öldürüldüklerini söyledi. CPJ ayrıca ülkede işlenen diğer 6 gazeteci cinayeti konusunda da araştırmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Türkiye 6. sıraya geriledi

Rapora göre Türkiye'de 2020'de hapiste olan gazeteci sayısı 20 azalarak 37'den 17'ye geriledi. Rapor: Türkiye, Çin’den sonra bu yıl en fazla hapsedilen gazeteci sayısında ikinci sırada

Bununla birlikte cezaevlerindeki gazeteci sayısının düşmesini basına yönelik bir tavır değişikliği olarak yorumlamanın "saflık" olacağını belirten rapor, 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’de basına yönelik baskıların ülkenin ana akım medyasını "yok ettiği" ve birçok gazeteciyi mesleği bırakmaya yönelttiğine dikkat çekti.

CPJ, Türkiye’de hapisteki gazeteci sayısının düşmesini ise devletin gazetecilerin dava sürecinde veya temyiz beklerken denetimli serbestlik dahilinde tutuklanmamalarına daha sık izin vermesi ile açıklıyor.