Türkiye'ye niyet İran'a kısmet... Kremlin: Erdoğan ve Putin Tahran'da görüşecek

Türkiye'ye niyet İran'a kısmet... Kremlin: Erdoğan ve Putin Tahran'da görüşecek
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Tahran ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşeceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelecek hafta Tahran’a gerçekleştireceği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşeceğini ifade etti.

Peskov, “Üçlü görüşmenin yanı sıra elbette ikili görüşmeler de olacak. Dün Putin ile Erdoğan arasında üst düzey temasların olacağını bildirmiştik. Bir görüşme orada da olacak” dedi.
Üçlü görüşmenin Putin, Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi arasında olacağı bilgisini veren Kremlin Sözcüsü, “Tahran ziyareti için hazırlık yapılıyor. Astana sürecinin garantör ülkelerinin liderleri arasında burada bir görüşme yapılacak. Bu bilindiği üzere, Suriye’ye istikrar getirilmesi süreci kapsamında” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü, Putin’in ziyaretinin 19 Temmuz’da gerçekleşeceğini, görüşmelerin aynı gün yapılacağını vurguladı.

Erdoğan, Türkiye'ye davet etmişti

Erdoğan'ın Ukrayna konusunda arabuluculuk yapmak ve bu vesileyle Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Türkiye ev sahipliğinde ağırlamak istediği biliniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ocak ayının sonunda Putin'i Türkiye'ye davet etmiş ancak Kremlin tarafından ziyaret tarihinin Rus liderin Çin ziyareti sonrasında kesinleşeceği ifade edilmişti.

Putin'in Çin ziyareti Şubat ayında gerçekleşmesine rağmen Kremlin'den Rus liderin ziyaret tarihine dair net bir cevap ya da tarih gelmemişti.