Türkiye ve Ermenistan'dan art arda mesajlar: Ön koşulsuz görüşmenin kapısı açık

Türkiye ve Ermenistan'dan özel temsilcilerin iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme adına bugün Moskova'da gerçekleştirildi. Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlıkları tarafından açıklama yayınlayan taraflar, ön koşulsuz görüşmede mutabık kaldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ocak 2022 16:16
Türkiye ve Ermenistan'dan art arda mesajlar: Ön koşulsuz görüşmenin kapısı açık

İki ülke özel temsilcileri bugün Moskova'da "normalleşme" görüşmeleri kapsamında ilk kez masaya oturdu. Görüşmenin ardından Türkiye ve Ermenistan Dışişleri Bakanlıkları açıklama yayınlayarak, tarafların ön koşulsuz görüşmede mutabık kaldıkları ifade edildi.

Dışişleri: Yapıcı bir atmosfer

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da bir araya gelmiştir.

Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır.

Özel Temsilciler arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihi diplomatik kanallardan bilahare belirlenecektir" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Ermenistan'la normalleşme adımları kapsamında karşılıklı olarak temsilciler atayacağız. Erivan'a charter uçuşları başlatacağız" açıklaması ardından iki ülke arasında "normalleşme" adımlarına dair diplomasi de hız kazanmıştı.

Ermenistan Dışişleri: Görüşmelere ön koşulsuz devam

Ermenistan Dışişleri’nin açıklamasında, "Özel temsilciler, Ermenistan ile Türkiye arasında diyalog aracılığı ile sürdürülecek normalleşme süreci konusunda fikir alışverişinde bulundular. Taraflar, ilişkilerin tamamen normalleşmesi adına yapılan görüşmelerin hiçbir önkoşul öne sürülmeksizin devam etmesi konusunda anlaştı" denildi.

Ermenistan Dışişleri yetkilileri ayrıca, ikinci görüşmenin ne zaman ve nerede gerçekleşeceğinin daha sonra diplomatik kanallar üstünden belirleneceğini kaydetti.

Ne olmuştu?

Ermenistan ve Türkiye, ilişkilerin normalleştirilmesi için karşılıklı olarak özel temsilciler atamıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan ile normalleşme için "Eski Washington Büyükelçimiz Serdar Kılıç'ı özel temsilci olarak görevlendireceğiz" açıklamasını yapmış ardından Ermenistan da özel temsilci atayacaklarını duyurmuştu.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vaan Unanyan, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, "Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan, Ermenistan ve Türkiye arasındaki diyalog süreci kapsamında özel temsilci olacak" ifadesini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Erivan’la charter uçuşlarının başlatılacağını açıklamıştı.

Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerin normalleşmesi adına özel temsilci atadığını duyurması ardından Ermenistan da Türk ürünlerine uyguladığı ambargoyu kaldırarak özel temsilci atadığını duyurmuştu.

1993 yılında sınırları karşılıklı olarak kapatan Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki bulunmuyordu.