'The Beatles üyesi' cihatçının Türkiye'den İngiltere'ye iadesi ortalığı karıştırdı

'The Beatles üyesi' cihatçının Türkiye'den İngiltere'ye iadesi ortalığı karıştırdı
Terör örgütü IŞİD'in İngiliz aksanları nedeniyle 'The Beatles' diye adlandırılan hücresinden olan ve örgütün infaz timinin bir parçası olmakla suçlanan Aine Davis'in Türkiye'de aldığı cezayı çektikten sonra İngiltere'ye geri gönderileceği belirtildi.

Militanların İngiliz aksanına sahip olmaları nedeniyle İngiliz rock grubu "Beatles"ın ismiyle anılan IŞİD hücrenin üyesi "Cihatçı Paul" kod adlı Aine Davis, Türkiye tarafından 2015 yılında yakalanmıştı. 2015 yılında yakalanan Davis, 7 yıllık cezasının bitmesi ardından İngiltere'ye gönderilecek.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Telegraph'da yer alan habere göre, IŞİD'in infaz timinden olduğu belirtilen Davis'in Türkiye'deki 7 yıllık cezasını çektikten sonra sınırdışı edilerek İngiltere'ye geri gönderilmesi, "Londra sokaklarında özgürce yürüyecek" diye yazıldı.

Gazete haberinde, sözkonusu kişinin "neden İngiltere vatandaşlığından çıkarılmadığına" yönelik tartışmaların büyüdüğüne de yer verdi.

Cihatçı John liderliğindeki hücrenin bir parçası

38 yaşında olduğu ifade edilen Davis, Suriye'de rehinelere işkence edip kafalarını kesen ve "Cihatçı John" olarak da bilinen Muhammed Emwazi liderliğindeki terörist hücrenin bir parçası olmakla suçlanıyor. Emwazi isimli hücre lideri 2015'te Rakka'daki bir insansız hava aracı saldırısıyla öldürülmüş ve grubun diğer iki üyesi, Alexanda Kotey ve El Şafi El Şeyh infaz, işkence ve adam kaçırmaktan suçlu bulunmuştu.

34 yaşındaki Alexanda Kotey ve 29 yaşındaki El Şafi El Şeyh isimli iki kişinin, "Beatles" ismi verilen dört kişilik hücrenin aranan son iki üyesi oldukları belirtilmişti.

Amerikalı yetkililer bu hücrenin kafasını keserek öldürdükleri Batılı rehine sayısını en az 27 olarak veriyor

“Cihatçı Paul” lakabıyla anılan Davis, ise sözkonusu hücreyle bağlantısı olduğu için yakalanmıştı.

Eski eşi de terörü finanse etmekten suçlu bulunmuştu

Davis'in eski eşi Amal el-Wahabi, ise terör örgütü IŞİD'e katılmak için İngiltere'den ayrılan Davis'e 20 bin euro nakit göndermeye çalıştığı için 2014 yılında terörü finanse etmekten suçlu bulunarak 28 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi