Suudi Arabistan'da koronavirüs aşısı olmayanlar kamusal alanlara alınmayacak

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, aşılanmamış kişilerin kamusal ve özel alanlara girmelerine sınır getirileceğini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Temmuz 2021 17:33
Suudi Arabistan'da koronavirüs aşısı olmayanlar kamusal alanlara alınmayacak

Suudi Arabistan'da aşı olmayanlar için sınırlama getirme kararı aldı.

Covid-19 salgınını frenlemek amacıyla, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, 1 Ağustos'tan itibaren aşılanmamış kişilerin kamusal ve özel alanlara girmelerine sınır getirileceğini açıkladı.

Açıklamada, devlet dairelerinde çalışanlarda dahil olmak üzere Covid-19 aşısı olmamış kişilerin giremeyeceği belirtildi. 

Hükümet binaları, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, restoranlar, berberler ve etkinlik salonları gibi mekanlara girişlerde aşı sertifikası sorulacak. 

Sputnik'te yer alan habere göre, söz konusu önlem, ülkede Delta varyantı endişelerinin artması ve iki doz aşının koronavirüse karşı kesin koruma sağladığına dair bilimsel çalışmalara dayanarak alındı. 

Umre ziyaretleri için de Covid-19 aşısı olma şartı 

Suudi Arabistan'da hac mevsiminin ardından başlayacak olan Umre ziyaretleri için de Covid-19 aşısı olma şartı getirildiği bildirildi.

Suudi Arabistan Hac Bakanı Yardımcısı Hişam Said, yurtdışından Umre ziyaretlerinin 10 Ağustos (Muharrem ayının başı) itibariyle başlayacağını söyledi. Said, umre mevsiminin başladığını ve Covid-19'la mücadeleye uygun prosedürlerin uygulanacağını, ülke dışından gelecek olan umre ziyaretçilerine Covid-19 aşısı olma şartı getirildiğini duyurdu.

Kullanımına onay verilmiş aşı şartı

Mekke'deki Mescid-i Haram ve Medine'deki Mescid-i Nebevi'yi ziyaretlerde bu şartın daha önce, geçen Ramazan ayında getirildiğini hatırlatan Said, alınacak aşıların Suudi Arabistan makamları tarafından kullanımına onay verilmiş aşılardan olması gerektiğine dikkat çekti.

Said, Umre için günlük 20 bin kişinin kabul edileceği bilgisini verdi.

Yurtdışından hacı adayı kabul edilmemişti 

Covid-19 salgını nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hac ibadeti, sadece Suudi Arabistan'da yaşayanlarla sınırlı tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.

Suudi Arabistan makamları, geçen yıl mart ayı başlarında Covid-19 yüzünden umre ziyaretlerini askıya almış, 7 ay aradan sonra 4 Ekim 2020'de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretlerini yeniden başlatmıştı.

Bu tarihten bir ay sonra da ülke dışından umre ve ibadet amacıyla gelenlerin kabul edilmeye başlandığı ülkede yurt dışından gelen ilk umre kafilesi, 3 günlük karantinadan sonra 4 Kasım 2020'de Kabe'de tavaf yapmıştı.

Suudi Arabistan şimdiye kadar toplam 5.19.395 koronavirüs vakası ve 8.179 Kovid-19 bağlantılı ölüm bildirdi.

BAE ve Kuveyt de benzer önlemler aldı

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi, haziran ayında, 20 Ağustos'tan itibaren okullar, alışveriş merkezleri ve restoranlar da dahil olmak üzere birçok halka açık alana yalnızca iki doz aşı olanların alınacağını duyurdu.

Kuveyt ise1 Ağustos'tan itibaren sadece aşıları tam olanların ülkeye girişine ve tam aşılı vatandaşların yurtdışına seyahat etmesine izin vereceğini açıkladı. 

Avrupa'da da Fransa ve İtalya halka açık alanlara aşı olmayan kişilerin girişine izin vermiyor.