Çin'de salgın tekrar tırmanışa geçti: Ocak ayından bu yana en yüksek vaka sayısı

2019 sonlarında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını tekrar tırmanışa geçti. Yetkililer, doğu Jiangsu eyaletinde görülen 40 yeni yerel vaka da dahil olmak üzere son 24 saatte 76 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Temmuz 2021 12:57
Çin'de salgın tekrar tırmanışa geçti: Ocak ayından bu yana en yüksek vaka sayısı

Çin'de uzun bir aradan sonra görülen yeni vakalar, ocak ayından bu yana görülen en yüksek günlük vaka sayısı olarak kayıtlara geçti. 

Öte yandan Pekin, 2019'un sonlarında Wuhan'da ortaya çıkan virüse karşı 'sıfır risk' yaklaşımını benimsedi. Vakalar, küçük kümeler halinde bile ortaya çıksa şehir hızlıca karantinaya alınıp, test yapılıyor. 

Vaka sayılarının arttığı şehir karantina altında

Euronews'te yer alan habere göre, Jiangsu'nun eyalet başkenti Nanjing'de, geçen hafta havalimanına bağlı bir salgın sonrasında karantinaya alındı. Ayrıca şehrin 9.2 milyon sakini teste tabi tutuldu.

Ulusal sağlık komisyonu da yaptığı açıklamada, '40 yerel vakadan 39'u Jiangsu eyaletinden ve biri ise Liaoning'den' açıklamasında bulundu.

9,2 milyon şehir sakinine ikinci kez test yapılacak

 

Hızla yayılan Delta varyantının risklerinin farkında olan Nanjing yetkilileri, semptom göstermesi normalden daha uzun sürebilecek hastaları belirlemek için ise pazar gününden başlayarak tüm sakinler için ikinci bir toplu test yapılacağını duyurdu.

Çin'de toplam vaka sayısı 92 bin 605, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 4 bin 636 seviyesinde. 

Fotoğraf: AA - arşiv