Suudi Arabistan: İsrail ile barış 'stratejik bir çözüm'

Suudi Arabistan: İsrail ile barış 'stratejik bir çözüm'
Üst düzey bir Suudi yetkili, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesini "stratejik bir seçenek" olarak tanımlarken, Riyad'ın Kudüs ile ilişkilerini resmileştirmeden önce İsrail ve Filistinliler arasında iki devletli bir çözümün "şart" olduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, Suudi Arabistan'ın İsrail uçuşlarına izin vermeyi amaçladığı düşünülen bir hamleyle hava sahasını tüm sivil uçaklara açacağını duyurmasının ardından, dün gece geç saatlerde CNN'e röportaj verdi.

Normalleşmede 'ilk somut adım'

Bölgesel bir konferans için Cidde'de bulunduğu sırada Suudi liderlerle bir araya gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, kararı İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik "ilk somut adım" olarak nitelendirdi.

'Barış, sürecin başında değil sonunda gelecek'

Ancak El Cubeyr bu fikre karşı çıkarak, Körfez Krallığı'nın İsrail devletiyle ilişkileri konusundaki tutumunun değişmediğinde ısrar etti.

Üst düzey diplomat, "Suudi Arabistan'ın Arap Barış Girişimini desteklediğini söyledik. Hatta bunu önerdik ve barışın bu sürecin başında değil sonunda geleceğini açıkça ifade ettik" dedi.

'İbrahim Anlaşmaları'nın olumlu etkisi olmasını bekliyoruz'

The Times of Israel, yaptığı haberde BAE ve Bahreyn'in, "Riyad'ın onayını aldıktan sonra 2020'de İsrail ile ilişkileri normalleştirmeyi kabul ettiğini" ifade ederken, El Cubeyr dün yaptığı açıklamada İbrahim Anlaşmalarını imzalayan ülkelerin kendi "bağımsız kararlarını" aldıklarını belirtti.

"Bu kararların İsrail iç siyaseti üzerinde olumlu bir etkisi olacağını umuyoruz" diyen Cubeyr, üye ülkelerin yeni anlaşmayı Filistin meselesinde Kudüs'e baskı yapmak için kullanabileceklerini savunanlarla aynı doğrultuda bir açıklamada bulundu.

Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti

Suudi diplomat yine de ülkesinin "işgal altındaki topraklarda başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti ile iki devletli bir çözüme bağlı olduğu" konusunda ısrar etti.

El Cubeyr sözlerine, "Biz... barışın mümkün olduğunu açıkça ortaya koyduk. Bu stratejik bir seçenek, ancak bunun gerçekleşmesi için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar var" şeklinde devam etti.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER