Biden, Suudi Prens Muhammed bin Selman ile görüştü

Biden, Suudi Prens Muhammed bin Selman ile görüştü
ABD Başkanı Joe Biden, Ortadoğu ziyareti çerçevesinde Filistin’den sonra Suudi Arabistan’a geldi. Biden’ı Al-Salam Sarayı’nda Prens Muhammed Bin Salman karşıladı. Başkan Biden, Kral Selman ve Veliaht Prens Mohammed Bin Salman ile görüştü. Biden, görüşmede gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini ve bu cinayetten Prens'in şahsi sorumluluğu olduğuna inandığını ifade ettiğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail, Filistin ve Suudi Arabistan'ı kapsayan bölge ziyaretinin son durağı olan Suudi Arabistan'ın Cidde kentine ulaştı.

abd-baskani-biden-suudi-arabistanda-4636-dhaphoto1.jpg

Filistin ve İsrail'deki temaslarının ardından Biden, Tel Aviv'deki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'ndan doğrudan Suudi Arabistan'a hareket etti.

Biden'ı taşıyan başkanlık uçağı Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı'na indi. ABD Başkanı, havalimanında Mekke Emiri Prens Halid el-Faysal ile Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Rima bint Bender Al Suud tarafından karşılandı.

Cidde Havalimanı’daki karşılamadan sonra Biden, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ile bir araya gelmek üzere Selam Sarayı'na doğru yola çıktı.

Biden, 20 Ocak 2021'de göreve başladığından bu yana ilk kez Suudi Arabistan'ı ziyaret ediyor.

Joe Biden ayrıca İsrail ziyaretinden sonra doğrudan Suudi Arabistan'a geçen ilk ABD Başkanı oldu.

abd-baskani-biden-suudi-arabistanda-4636-dhaphoto3.jpg

ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yaptığı görüşmede gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini ve bu cinayetten Prens'in şahsi sorumluluğu olduğuna inandığını ona söylediğini belirtti.

Biden: Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdim

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Biden, "Kaşıkçı'nın başına gelenler korkunçtu... Bir daha böyle bir şey olması halinde karşılığını fazlasıyla alacaklarını net bir şekilde ifade ettim" dedi.

Biden, insan hakları sicili nedeniyle daha önce Suudi Arabistan'ı dışlayacağını söylemişti.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018'de İstanbul'daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesi ardından yaptığı bu ziyaret nedeniyle Biden eleştirilere maruz kaldı.

Suudi yönetimiyle bir dizi iyi toplantı yaptıklarını ve güvenlik ve ekonomi alanında önemli gelişme kaydettiklerini belirten Biden, insan haklarının da önemli bir konu olduğunu söyledi.

Biden, "Bu konunun benim için ve ABD için hayati önemde olduğunu net bir şekilde ifade ettim" dedi.

Biden, görüşmeler için "Umarım ilişkilerde daha geniş bir normalleşmeye yol açar" ifadesini kullandı.

Görüşmelerin ardından yapılan açklamada ABD; Suudi Arabistan ve Rusya'nın da dahil olduğu OPEC+ ülkelerinin petrol üretimini hızlandırma konusunda daha önce yaptıkları açıklamayı memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Açıklamada, Suudi Arabistan'ın İsail'e hava sahasını yeniden açmasının da önemli bir gelişme olduğu belirtildi.

ABD ve Suudi Arabistan arasında 5G ve 6G mobil teknolojisi ve siber güvenlik alanında işbirliği yapılacağı duyuruldu.

abd-baskani-biden-suudi-arabistanda-4636-dhaphoto4.jpg

Suudi Arabistan, İsrail'e hava sahasını açtı

Eleştirier karşısında, bu ülkeyle bağları koparmak istemediğini söyleyerek ziyaretini savunan Başkan Biden, Suudi Arabistan'a doğrudan İsrail'den uçtu. Bu, Suudi Arabistan'ın İsrail'e boykotu nedeniyle daha önce yasaktı.

İsrail'i resmi olarak tanımayan ve bu ülkeye karşı bölgesel bir boykota öncülük eden Suudi Arabistan'ın, "tüm taşıyıcıların" hava sahasını kullanmasına izin vereceğini duyurması, Biden ve İsrail'e yönelik uzlaştırıcı bir jest olarak değerlendirildi.

Biden, İran'a karşı İsrail'in bölgedeki entegrasyonunu özellikle güvenlik ve savunma alanında genişletmeyi hedefliyor.

Suudi Arabistan ve İran bölgesel rakipler. İsrail İran'ı en tehlikeli düşmanı olarak görürken, İsrail'in var olma hakkını tanımayan İran da defalarca ortadan kaldırılması çağrısında bulundu.