Suudi Arabistan: ABD de hatalar yaptı

Suudi Arabistan: ABD de hatalar yaptı
Suudi bir yetkili, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'a Suudi Arabistan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi gibi hataların tekrarlanmasını önlemek için harekete geçtiğini ve ABD'nin de Irak'taki gibi bazı hatalar yaptığını söylediğini aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden dün yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman'a Washington Post muhabiri Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden onu sorumlu tuttuğunu söyledi.

Veliaht prensin Biden'a "Krallık gelecekte benzer hataları önlemek için tüm tedbirleri aldı" dediği aktarılırken, Kaşıkçı cinayetinin sorumluluğunu reddettiği bildirildi.

'Belli değerleri empoze etmeye çalışmak ters tepebilir'

Suudi yetkili, iki lider arasında dün gerçekleşen görüşmeyle ilgili olarak İngiliz haber ajansı Reuters'a yaptığı açıklamada, veliaht prensin belirli değerleri diğer ülkelere zorla kabul ettirmeye çalışmanın geri tepebileceğini söylediğini aktardı.

Açıklamada prensin, "Başta ABD ve Krallık olmak üzere dünyadaki tüm ülkeler hemfikir oldukları değerleri paylaşabilir ama fikir ayrılıklarına düştükleri konular da olabilir" sözlerine yer verildi.

Yetkilinin açıklamasının devamında, "Ancak bu değerleri güç kullanarak empoze etmeye çalışmak, ABD'nin başarısız olduğu Irak ve Afganistan örneğinde olduğu gibi ters etki yaratabilir" denildi.

Ebu Akile cinayetini gündeme getirdi

Veliaht Prens, "Aynı yıl içinde dünyanın başka yerlerinde de benzer üzücü olaylar yaşandı ve başka gazeteciler öldürüldü. ABD de Irak'taki Ebu Gureyb hapishanesi olayı ve daha başka olaylardaki gibi bir dizi hata yaptı" ifadelerini kullandı.

Prens Muhammed ayrıca Filistin asıllı Amerikalı gazeteci Şirin Ebu Akile'nin İsrail'in Batı Şeria'da düzenlediği bir baskın sırasında öldürülmesini de gündeme getirdi.

Ne olmuştu?

Başkan olarak ilk Ortadoğu gezisinde dün Suudi Arabistan'a inen Biden, bugün altı Körfez ülkesi, Mısır, Ürdün ve Irak ile bir zirve düzenliyor.

Biden, Prens Muhammed ile görüşmesini olağan bir görüşme olarak değerlendirirken Biden ile prensin bir araya gelişi, Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebiyle ABD'de eleştirilere neden olmuştu.

Biden, 2018'deki Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Suudi Arabistan'ı uluslararası arenada "parya" haline getirme sözü vermişti, ancak Rusya'nın bu yılın başlarında Ukrayna'yı işgali sonucunda patlak veren enerji arzı krizi, ABD'yi Suudi Arabistan'a karşı tutumunu yumuşatmaya itti.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER