Suriye ve BAE arasında on yıl sonra ilk imzalar

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid’in Şam ziyaretinden sonra Birleşik Arap Emirlikleri ile Suriye arasında elektrik üretimi için işbirliği anlaşması imzalandığı belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2021 16:32
Suriye ve BAE arasında on yıl sonra ilk imzalar

Yapılan anlaşma çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri şirketlerinin Şam’ın dış semtlerinde elektrik üreteceği bildirildi. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Suriye Enerji Bakanlığı ile imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde Birleşik Arap Emirliklerine ait şirketlerin Şam kırsalında 300 megavat kapasiteli güneş enerjisi ile çalışan elektrik santrali inşa edecek.

Elektrik üretim santralinin Şam’ın dış semtlerinden Vudyan er-Rebii bölgesinde ve Tişrin elektrik santrali yakınında kurulacağı yazıldı.

Ne olmuştu?

2011 yılında başlayan kriz sebebiyle Suriye ile diplomatik ilişkilerini kesen Birleşik Arap Emirlikleri, 2020 yılında Şam elçiliğini tekrar açmıştı.

Geçtiğimiz hafta da Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Şam’ı ziyaret ederek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la bir araya geldi. Söz konusu görüşme iki ülke arasında on yıl ardından gerçekleşen ilk yüz yüze temas olması açısından önem taşıyor.