İtalyan Başbakanı Mario Draghi yeniden istifa etti

İtalyan Başbakanı Mario Draghi yeniden istifa etti
İtalya Başbakanı Mario Draghi, koalisyon ortağı 3 partinin parlamentoda hükümetine destek vermemesinin ardından yeniden istifa kararı aldığını açıkladı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, koalisyon ortağı 3 partinin parlamentoda hükümetine destek vermemesi sonrası Cumhurbaşkanına yeniden istifasını sundu.

Çok parçalı siyasi yapısındaki anlaşmazlık ve istikrarsızlıklardan ötürü uzun ömürlü hükümet görmeyen İtalya'da, 'Süper Mario' lakaplı Başbakan Mario Draghi'den bugünkü güven oylaması öncesi yine istifa işareti geldi.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın istifasını reddettiği Draghi, Meclis'e yaptığı konuşmada "Dün gece Senato'da yapılan oylamanın ışığında, oturumun ertelenmesini rica ediyorum, çünkü Cumhurbaşkanı'na gidip kararımı ileteceğim" dedi.

Senato'da güven oyu almasına rağmen, işbirliği yapmaları konusunda talepte bulunduğu üç koalisyon ortağı oylamaya katılmadı.

Krizi yardım paketinden başlamıştı

Siyasi kriz, koalisyon ortaklarından 5 Yıldız hareketinin (M5S), 14 Temmuz'da parlamentodaki bir oylamada, hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine destek vermemesiyle başlamıştı.

Milletvekilleri ayakta alkışlayarak karşıladı

Bugünkü oturum başlamadan önce çok sayıda milletvekilinin ayağa kalkarak uzun süre alkışladığı Draghi, parlamenterlere "Grazie" diyerek teşekkür etti.

Bombanın pimini her zamanki gibi M5S çekti

Sputnik'te yer alan habere göre, siyasi kriz, önceki hükümetleri de sudan sebeplerden kriz çıkararak götürmesiyle tanınan koalisyon ortağı 5 Yıldız hareketinin (M5S), 14 Temmuz'da parlamentodaki bir oylamada, hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine destek vermemesiyle başlamıştı.

Popülist M5S'nin geçen haftaki tavrı sonrasında istifasını veren ancak Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından bu isteği kabul edilmeyen Draghi, dün Senato'da hükümeti için güvenoyu aradı.

Partisiz bir ekonomi teknokratı olan Draghi, "Eğer halen bir arada kalmak istiyorsak, bunun tek yolu hükümet anlaşmasını cesaretle, fedakarlıkla ve güvenilirlikle sıfırdan yeniden inşa etmektir" dedi.

M5S'e ek olarak Lig ve Forza Italia da desteği çekince

74 yaşındaki Eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı, böylece koalisyon ortaklarına güven tazeleyip kendisine desteklerini devam ettirerek ulusal birlik hükümetini sürdürme çağrısı yaptı.

Ama Senato Genel Kurulu'ndaki görüşmelerde durum tersi yönde gelişti.

Draghi'nin konuşmasındaki gibi partileri uzlaşmaya çağıran bir senatörün sunduğu karar tasarısı üzerinden yapılan güven oylamasına, hükümetten daha önce desteğini çeken M5S'e ek olarak sağ partiler Lig ve Forza Italia da katılmadı.

Draghi hükümetini destekleyen karar tasarısı oy kullanan 133 senatörden 95'inin evet oyuyla kabul edildi. Ancak bu sonuç, hükümetinin Senato'daki çoğunluğunun kırılgan olduğunu ortaya koydu.

Eylül ya da ekim ayında erken seçim bekleniyor

İtalyan basınına göre, koalisyon ortağı üç partinin Draghi hükümetinden desteğini çekmesi, ülkeyi erken seçime bir adım daha yaklaştırdı. Draghi'nin ikinci istifası karşısında, Cumhurbaşkanı Mattarella, istişareler yapıp Süper Mario'ya seçimlere kadar yeni hükümet kurma görevi verebilir ya da parlamentoyu feshederek 2023'ün ilk aylarındaki genel seçimleri sonbahara çekebilir. Siyasi analistler, eylül ya da ekim ayında erken seçim ilanı yönünde.