Sri Lanka'da muhalefet yeni hükümet için toplanıyor

Sri Lanka'da muhalefet yeni hükümet için toplanıyor
Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın 13 Temmuz'da istifa etmeyi kabul etmesinin ardından muhalefet partilerinin yeni hükümetin kurulması için bir araya geleceği bildirildi.

Sri Lanka'da muhalefetteki milletvekili M. A. Sumanthiran, yaptığı açıklamada, tüm muhalefet partilerinin toplanarak parlamentoda çoğunluk sağlamak için gereken 113 üyeyi kolayca bir araya getireceğini ifade etti.

'Yeni hükümeti kurup istifa etsin'

Siyasi partilerin, Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa'dan yeni hükümeti kurmasını ve ardından istifa etmesini isteyeceğini söyleyen Sumanthiran, partilerin bugün uzlaşma sağlamasını umduğunu kaydetti.

Dünden beri binlerce kişinin katılımıyla geniş çaplı hükümet karşıtı protestolar düzenlenen ülkede, protestocuların resmi istifa gerçekleşene kadar eylemlerini sürdüreceği bilgisi paylaşıldı.

Barikatları yıktılar

Göstericiler, siyah bayraklar taşıyarak başkent Kolombo'da bir araya gelmiş, Rajapaksa'nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke çevresindeki barikatları aşmıştı.

Yerleşkeye girilmesinin ardından Rajapaksa'nın alandan ayrıldığı ve güvenli bir yere götürüldüğü ileri sürülmüştü.

İstifası istendi

Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada, ülkedeki siyasi parti liderlerinin katılımıyla parlamentoda acil bir oturum düzenlendiği belirtilmiş, liderlerin Rajapaksa ve Başbakan Ranil Wickremesingh'in istifasını istediği ifade edilmişti.

Wickremesingh'in liderlere, istifaya ve yeni bir hükümete yol açmaya hazır olduğunu söylediği aktarılmıştı.

Başbakanlık Sözcüsü Dinouk Colambage'ın, Wickremesinghe'nin liderlere yaptığı konuşmada, tüm partilerin yeni bir hükümet kurmakta hemfikir olduğu zaman istifa edeceğini açıkladığını belirtmişti.

Evini ateşe verdiler

Wickremesingh'in istifa etmeye hazır olduğunu söylemesinden birkaç saat sonra göstericiler Başbakanlık konutuna girip binayı ateşe vermişti ve bunun üzerine Rajapaksa’nın 13 Temmuz’da istifa etmeyi kabul ettiği bildirilmişti.

Ne olmuştu?

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi'nin çevresinde 9 Mayıs'ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs'ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Kaynak:AA