Sarayda deste deste paralar

Bağımsızlığını ilan etmesinden beri en büyük ekonomik krizini yaşayan Sri Lanka, başkanlık sarayını bastı. Cumhurbaşkanının evinden deste deste para çıktı.

Sri Lanka basınında yer alan bir habere göre, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın başkanlık sarayını basan hükümet karşıtı protestocular, sarayın içinde milyonlarca rupi ele geçirdiklerini iddia etti. Sosyal medyada paylaşılan bir videoda protestocuların ortaya çıkarılan banknotları saydıkları görüldü.

Güvenlik birimlerine teslim edildi

İngiliz gazetesi Daily Mirror haberine göre, ele geçirilen paranın güvenlik birimlerine teslim edileceği belirtildi. Gazetenin haberine göre yetkililer, gerçekleri araştırdıktan sonra açıklama yapmak için adımlar atacağını bildirdi.

Evini ateşe verdiler

Dün yüzlerce hükümet karşıtı protestocu Rajapaksa'nın Kolombo'nun yüksek güvenlikli Fort bölgesindeki sarayına barikatları yıkarak girmiş ve ada ülkesinin yakın geçmişte yaşadığı en kötü ekonomik kriz nedeniyle istifasını talep etmişti. Başka bir grup protestocu ise Başbakan Ranil Wickremesinghe'nin özel konutuna girerek evi ateşe vermişti.

İstifa etmek zorunda kaldılar

Cumhurbaşkanının nerede olduğu hala bilinmiyor. Protestocuların şehre girmesinden bu yana tek teması, dün gece geç saatlerde Cumhurbaşkanının çarşamba günü istifa edeceğini açıklayan Parlamento Başkanı Mahinda Yapa Abeywardena ile oldu. Cumhurbaşkanı Rajapaksa, Abeywardena'nın dün akşam tüm parti liderleriyle toplantısının ardından kendi istifasını isteyen bir mektup yazdı ve istifa kararını Meclis Başkanına bildirdi.

Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yokluğunda Cumhurbaşkanına vekalet edecek. Daha sonra yeni cumhurbaşkanın seçilmesi için milletvekilleri arasında bir seçim yapılması gerekiyor.

Başbakan Wickremesinghe de istifa etmeyi teklif etti. Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa'nın ağabeyi ve Başbakan olan Mahinda Rajapaksa hükümet karşıtı kitlesel protestolar karşısında istifa etmek zorunda kalmıştı.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER